Online csalók: naponta több millió áldozat - harcot indít az Europol
2012.03.28
Becslések szerint naponta több mint egymillió ember válik számítástechnikai (cyber) bûnözés áldozatává világszerte. A számítástechnikai bûnözés által okozott költségek elérhetik a 388 milliárd dollárt világszerte.

A mai napon az Európai Bizottság a számítástechnikai bûnözés elleni küzdelem európai központjának létrehozását javasolja, hogy segítse az európai polgárok és vállalkozások védelmét az egyre növekvõ számítógépes fenyegetések ellen. A központot az Európai Rendõrségi Hivatalon (Europol) belül hozzák létre Hágában (Hollandia). A központ az európai kapcsolattartó pont lesz a számítástechnikai bûnözés elleni küzdelemben és a szervezett bûnözõi csoportok által elkövetett illegális online tevékenységekre fog összpontosítani, különösen azokra, amelyek nagy nyereséget hoznak a bûnözõk számára, mint például a hitelkártyákkal és banki adatokkal kapcsolatos internetes csalás.

Az uniós szakértõk azon is dolgozni fognak, hogy megelõzzék az elektronikus bankszolgáltatásokkal és online foglalásokkal kapcsolatos tevékenységek elleni bûncselekményeket, így erõsítve az e-fogyasztók bizalmát. A számítástechnikai bûnözés elleni küzdelem európai központja figyelmét a közösségi oldalak profiljának az e-bûnözés beszivárgása elleni védelmére fogja összpontosítani, valamint segíteni fogja az internetes személyazonosság-lopás elleni küzdelmet. Azokra a bûncselekményekre is összpontosít, amelyek súlyos kárt okoznak áldozataiknak, mint a gyermekek online szexuális kizsákmányolása, valamint a számítógépes támadások, amelyek az Unión belüli kritikus infrastruktúrákat és információs rendszereket érintik.

„Európaiak milliói használják az internetet online banki ügyintézésre, internetes vásárlásra, valamint szabadságuk megtervezésére vagy családtagjaikkal és barátaikkal az internetes közösségi hálózatokon keresztül való kapcsolattartásra. Ahogy mindennapi tevékenységeinknek egyre nagyobb része folyik az interneten keresztül, a szervezett bûnözés lépés tart ezzel a változással, – és ezek a bûncselekmények mindannyiunkat érintenek” – jelentette ki Cecilia Malmström, az uniós belügyekért felelõs biztos. „Nem hagyhatjuk, hogy a számítástechnikai bûnözõk megzavarják digitális életünket. Az Europolon belüli számítástechnikai bûnözés elleni küzdelem európai központja az együttmûködés fontos csomópontja lesz a szabad, nyitott és biztonságos internet védelmében.”

Fellendülõben a cyber-bûnözés

2011-ig az európai háztartások közel háromnegyedének (73%) volt otthoni internetes hozzáférése és 2010-ben az uniós polgárok egyharmada (36%) vette igénybe az internetes banki szolgáltatásokat. Az európai fiatalok nyolcvan százaléka az internetes közösségi hálózatokon tartja a kapcsolatot egymással és hozzávetõlegesen 8 billió euró cserél gazdát minden évben az elektronikus kereskedelemben világszerte.

Ennek következtében a számítástechnikai bûnözés fellendülõben van és a számítástechnikai bûnözõk nyereséges piacot hoztak létre illegális tevékenységeik körül, ahol a hitelkártyaadatokat mindössze 1 euróért adják-veszik a szervezett bûnözõi csoportok egymás között, egy hamisított hitelkártya körülbelül 140 euróba, míg a banki adatok mindössze 60 euróba kerülnek.

A számítástechnikai bûnözés a közösségi médiát is célpontnak tekinti: mintegy 600 000 Facebook fiókot blokkolnak mindennap különbözõ típusú hackertámadások miatt és több mint 6 700 000 különféle bot-fertõzött számítógépet találtak 2009-ben.

Az európai központ feladata az lesz, hogy figyelmeztesse az uniós tagállamokat a komolyabb várható veszélyekre, és felhívja figyelmüket online védelmi rendszereik hiányosságaira. Azonosítani fogja a számítástechnikai bûnözés szervezett hálózatait és a virtuális tér prominens elkövetõit. Operatív támogatást nyújt konkrét nyomozások során, legyen az igazságügyi segítségnyújtás vagy a számítástechnikai bûnözés elleni küzdelemmel foglalkozó közös nyomozócsoportok felállításában való segítségnyújtás révén.

Feladatának elvégzése, valamint a tagállamokban a számítástechnikai bûncselekmények ügyeiben nyomozók, az ügyészek és a bírák megfelelõbb támogatása érdekében, a központ majd összefogja a nyílt forrásokból, a magánvállalkozásoktól, a rendõrségtõl és a kutatói közösségtõl kapott információkat. Az új központ tudásbázisként is szolgál majd a nemzeti rendõrségek számára a tagállamokban és összehangolja az európai számítástechnikai bûncselekményekkel kapcsolatos szakértelemre és képzésekre vonatkozó erõfeszítéseket. A központ képes lesz a számítástechnikai bûncselekmények ügyeiben nyomozók, az ügyészek és a bírák, valamint a magánszektor megkereséseire válaszolni konkrét mûszaki és kriminalisztikai kérdésekben.

A központ platformként szolgál majd az európai számítástechnikai bûncselekmények ügyeiben nyomozók számára, ahol egységes hangon szólalhatnak meg az IT-iparral, egyéb vállalkozásokkal a magánszférában, a kutatói közösséggel, a felhasználók egyesületeivel és civil társadalmi szervezetekkel. Végezetül a központ célja, hogy a szélesebb nemzetközi partnerségek és kezdeményezések számára természetes partner legyen a számítástechnikai bûnözés területén.

A központ a tervek szerint jövõ év januárjában kezdi meg mûködését.

A Központ létrehozásához, jelenleg az szükséges, hogy az Europol költségvetési hatósága elfogadja a Bizottság javaslatát.