A parlament honlapján olvasható javaslat rögzíti, hogy az adó mértéke a kötelezõ gépjármû-felelõsségbiztosítási szolgáltatás nyújtásánál a biztosítási díj 30 százaléka, cascónál 15 százaléka, vagyon- és balesetbiztosítási szolgáltatás nyújtásánál 10 százaléka. A biztosítási adó három közterhet vált ki: a biztosítókat terhelõ pénzügyi intézmények különadóját, a baleseti adót és a tûzvédelmi hozzájárulást. Az adó nem terheli az életbiztosításokat, továbbá a betegségbiztosítást.
Adóköteles a biztosítási szolgáltatás nyújtása, ha a kockázat felmerülésének helye Magyarország. Az adó alanya a biztosító. Adóalany az Európai Gazdasági Térség tagállamában székhellyel rendelkezõ, vagy a harmadik országbeli biztosító magyarországi fióktelepe, továbbá a határon átnyúló biztosítási szolgáltatást nyújtó is. A biztosító az adót a biztosítási díj, díjrészlet elszámolása hónapját követõ hónap 20. napjáig állapítja meg, vallja be az állami adóhatóság által rendszeresített nyomtatványon és fizeti meg.
Az adóval kapcsolatos adóhatósági feladatokat az állami adóhatóság látja el. A biztosítási adóból származó bevétel a központi költségvetés bevételét képezi. A törvény 2013. január 1-jén lép hatályba. A 2013. január 1-jét megelõzõen a 2012. december 31-ét követõ idõszakra megfizetett baleseti adót, a biztosító 2013. január 31-ig az adóalanynak visszafizeti. A biztosító az így megfizetett adót – ha azt az állami adóhatóság számára megfizette – az adózás rendjérõl szóló törvény adóvisszatérítésre vonatkozó szabályai szerint 2013. január 31-ét követõen visszaigényelheti.
2012.05.14
A kormány pénteken késõ délután nyújtotta be az Országgyûlésnek a biztosítási adóról szóló törvényjavaslatot. A legjelentõsebb plusz terhet az autósokra hárítja az új adónem – írja az MTI.