John Dalli, az egészségügyért és fogyasztópolitikáért felelõs biztos a következõket nyilatkozta: „Mélyen megdöbbent az a tény, hogy az európaiak ilyen fiatalon, még 18 éves koruk elõtt kezdenek el dohányozni. Mindenekelõtt azért, mert – mint ahogyan a mai napon Dr. Nikogosiannal, a WHO Dohányzás-ellenõrzési Keretegyezményének titkárságvezetõjével tartott megbeszélésen is hangsúlyoztam – mindent megteszek azért, hogy Európa eleget tegyen a dohánytermékek szabályozására vonatkozó nemzetközi kötelezettségeinek, többek között annak, hogy kevésbé vonzóvá tegyük a cigarettát a fiatalok számára. Ennek szellemében az Európai Bizottság jelenleg egy javaslatot készít elõ a dohánytermékekrõl szóló irányelv módosítására.”
A felmérés néhány pozitív eredményével kapcsolatosan John Dalli, európai uniós biztos megjegyezte: „Bíztatóan hat rám, hogy a polgárok széles köre támogatja a dohányzásellenes intézkedéseinket. Megnyugtató továbbá az is, hogy a dohányfüstnek kitett emberek aránya lényegesen csökkent. Ez azt mutatja, hogy a nyilvános helyeken való dohányzásra vonatkozó szigorú rendelkezések és a dohányzásról való lemondás elõnyeirõl szóló tájékoztató tevékenységek – mint például a „A volt dohányosok megállíthatatlanok” elnevezésû uniós kampány – eredményesek voltak.
Az európai polgárok dohányzáshoz való hozzáállását feltáró uniós felmérés megállapításai a következõk voltak:
- A naponta elszívott cigaretták száma 14,2, ami az elõzõ, 2009-es felmérés eredményéhez (14,4 cigaretta/nap) képest enyhe csökkenést jelent.
- Az uniós lakosság fele sosem dohányzott: ez az arány az elmúlt három év folyamán változatlan maradt.
- A jelenlegi dohányosok 61 %-a már megpróbált leszokni a dohányzásról, öt közül egy a felmérést megelõzõ évben.
- Noha az éttermekben és bárokban a dohányfüstnek kitett emberek aránya 17 %-kal csökkent, az uniós polgárok 14 %-a mégis arról számolt be, hogy az elmúlt 6 hónapban éttermekben ki volt téve a dohányfüstnek, 28 %-uk pedig kávézókban vagy bárokban.
- Az uniós polgárok 73 %-a támogatja az illegális cigarettakereskedelem visszaszorítását célzó biztonsági intézkedések bevezetését, még akkor is, ha ennek következtében a cigaretták drágábbak lennének.
- Az EU-ban a dohányosok és volt dohányosok 33 %-a állítja, hogy a dohánytermékek csomagolásán feltüntetett egészségügyi figyelmeztetések befolyásolják/befolyásolták a dohányzással szembeni hozzáállását és magatartását.
Elõzmények
A dohányzás az elkerülhetõ halált okozó tényezõk közül a legelsõ az Európai Unióban. Évente az Unióban 700 000 idõ elõtti elhalálozáshoz vezet.
A dohányfogyasztás Európa-szerte való visszaszorítására a Bizottság továbbra is átfogó dohányzásellenes politikát folytat.
Mechanizmusok, tevékenységek és kezdeményezések széles köre, beleértve a dohányzás elleni jogszabályokat, valamint a megelõzést és a leszokást segítõ tevékenységeket, a dohányzásellenes politika fenntartását és erõsítését szolgálja.
A dohánytermékekrõl szóló 2001-es irányelv felülvizsgálata jelenleg zajlik; a Bizottság 2012 második felében szándékozik benyújtani erre vonatkozó javaslatát. Az EU mellett valamennyi tagállam ratifikálta a WHO Dohányzás-ellenõrzési Keretegyezményét, amely 2005. februárjában lépett hatályba.
A dohányfüstmentes környezetrõl szóló tanácsi ajánlás, amelyet 2009-ben fogadtak el, arra kérte fel a tagállamokat, hogy az állampolgáraikat a zárt légterû nyilvános helyeken, munkahelyeken és tömegközlekedési eszközökön a dohányfüsttõl védõ jogszabályokat fogadjanak el és hajtsanak végre. Az ajánlás a dohányzásellenes törvények szigorítására is tartalmaz felhívást, a gyermekek védelmét, a dohányzásról való leszokás támogatását és figyelmeztetõ piktogrammok cigarettacsomagokon való elhelyezését elõsegítõ intézkedések bevezetésével.
Tájékoztató kampánya részeként a Bizottság 2011-ben útjára indította „A volt dohányosok megállíthatatlanok” elnevezésû kampányát. A kampány új szakaszába ért, az elsõ év sikereire alapozva. Most egy átdolgozott program követi azt az eredeti stratégiát, amely szerint a „A volt dohányosok megállíthatatlanok” kampány célja, hogy változtasson a dohányzáshoz való hozzáálláson mégpedig úgy, hogy a dohányzáshoz fûzõdõ negatív egészségügyi következményekrõl áthelyezi a hangsúlyt a leszokással járó pozitív elõnyökre, ezáltal motiválva a dohányosokat szerte Európában a dohányzásról való leszokásra.