A Europe Direct Információs Központ szolgálatai minden online kérdésre válaszolnak az általános uniós fogyasztói jogokkal kapcsolatban 23 nyelven, míg a lengyel Federacja Konsumentów fogyasztói szervezet által üzemeltetett fogyasztói információs vonal angol nyelven biztosít jogi támogatást azok számára, akik fogyasztói problémákkal szembesülnek Lengyelországban. A népszerû szállodákban plakátok tájékoztatják a szurkolókat ezekrõl a szolgáltatásokról.
John Dalli európai uniós biztos a következõket nyilatkozta: „Tudom, hogy a szurkolók teljes mértékben kedvenc csapatuk teljesítményére összpontosítanak a labdarúgó-Európa-bajnokság idején. Éppen ezért fontos gondoskodni arról, hogy semmi ne tegye tönkre a szórakozásukat! A szurkolók praktikus tippekre tehetnek szert a fogyasztóként átélt problémák megoldására. Ilyenek például a késõ repülõjáratok, az elveszett csomagok, vagy az olyan szállodai szolgáltatások, amelyek nem egyeznek meg teljesen a prospektusban elõzõleg látottakkal.”
Michel Platini, az UEFA elnöke hozzátette: „Nagy örömmel tölt el, hogy az UEFA és az Európai Bizottság ismételten együttmûködött annak érdekében, hogy hasznos tanácsokkal támogassa a fogyasztókat. A kezdeményezés segítséget jelent a világ összes országából érkezõ szurkolónak, hogy lengyelországi és ukrajnai tartózkodásukat maradéktalanul élvezhessék.”
Információs vonal
A fogyasztói információs vonal 2012. június 1-je és július 31-e között lesz elérhetõ. Ez idõ alatt a szurkolók választ kapnak bármely, a lengyelországi tartózkodásuk alatt a fogyasztói jogokkal kapcsolatosan felmerült kérdésükre. A tájékoztató vonalat a lengyel fogyasztók szervezete (Federacja Konsumentów) fogja mûködtetni, és a lengyel Versenyjogi és Fogyasztóvédelmi Hivatal, valamint az Európai Bizottság finanszírozza. Az információs vonal jogi tanácsokkal is szolgál majd konkrét lengyelországi ügyek megoldásában.
- Ingyenes fogyasztói információs vonal: 800 007 707 (lengyel vezetékes telefonról vagy lengyel szolgáltató által üzemeltetett mobiltelefon-számról hívható)
- Fogyasztói információs vonal +48 228 27 5474 (külföldi szolgáltató által üzemeltetett mobiltelefon-számról hívható. A szokásos árak érvényesek, a roamingot is beleértve)
A Europe Direct ezenkívül támogatni fogja ezt a szolgáltatást, mivel az EU 23 hivatalos nyelvén tud a kérdésekre válaszolni. A fogyasztók jogaival kapcsolatos leggyakoribb kérdések közé tartozik, hogy mire jogosultak, ha a repülõjáratukat törlik; mi a teendõ, ha egy vásárolt termék hibás; mit tegyenek, ha orvosi ellátást kell igénybe venniük; vagy milyen papírok szükségesek ahhoz, hogy Ukrajnába utazhassanak.
Támogatás az interneten keresztül
A Europe Directet internetes információs szolgáltatáson keresztül is el lehet érni az EU 23 nyelvén. A szolgáltatás átlagosan három munkanapon belül választ ad bármilyen, uniós ügyekkel kapcsolatos általános kérdésre, és amennyiben szükséges, a kéréseket az illetékes segítségnyújtó szolgálatok felé is továbbítja.
További információk
Az EU–UEFA kampány a 29 Európai Fogyasztói Központ hálózatának (ECC-Net) támogatásával zajlik. Az ECC-Net már az utazás elõtt tanácsadást nyújt a szurkolók számára a fogyasztói ügyekkel kapcsolatban, és hazaérkezésük után is további támogatást kínál számukra – felveszi a kapcsolatot az érintett vállalkozásokkal, illetve nyomon követi a panaszok alakulását.
Minden EU-tagállamban, valamint Norvégiában és Izlandon is van Európai Fogyasztói Központ, Ukrajnában ugyanakkor nincs. Komoly problémák esetén azonban az uniós polgárok konzuli védelmet élveznek az állampolgárságuk szerinti, vagy bármely más EU-tagállam konzulátusán.
UEFA EURO 2012
Az UEFA EURO 2012-nek Lengyelország és Ukrajna közösen ad otthont. Várhatóan hozzávetõleg négymillió futballszurkoló utazik a versenyre és követi nyomon a mérkõzéseket a stadionokban vagy a különlegesen kialakított szurkolói tereken felállított óriásképernyõkön.
A nyitómérkõzést június 8-án Varsóban, a döntõt pedig július 1-jén Kijevben játsszák. A rendezvény a két ország nyolc városában zajlik. A megmérettetésen összesen 16 csapat vesz részt, amelyeket négy, egyformán 4-4 csapatból álló csoportba osztottak. „A” csoport: Lengyelország, Görögország, Oroszország és a Cseh Köztársaság; „B” csoport: Hollandia, Dánia, Németország és Portugália; „C” csoport: Spanyolország, Olaszország, Írország és Horvátország; „D” csoport: Ukrajna, Svédország, Franciaország és Anglia.