Az összes kár döntõ többségéért a jégverés (91%) a felelõs, ezt követik a fagykárok (4%), az aszály, a vihar (2-2%) és a gabonatáblákban, kukoricásokban keletkezett tûz (1%). A szakemberek tapasztalatai alapján azonban még mindig nem dõlhetünk hátra, az év ezen idõszakában is számtalan veszély leselkedik a gazdák növényeire, veteményeseire. Augusztus végén is várhatóak pusztító viharok, de a tél érkezésével számítanunk kell a gyorsan beköszöntõ talaj menti fagyokra is.
„A legveszélyeztetettebb régió a Generali kockázatbecslése alapján Hajdú, Szabolcs, Szolnok és Zala megye, míg kisebb a kockázat a Dunántúl nagy részén. Zala megyében például van olyan ügyfelünk, akinek 20 millió forintos kárt okozott a repcéjében a jégverés, de az ország más pontjain is tizedelt idén az idõjárás, az elõbbi példán kívül volt tízmillió forintos kárunk dinnyében, hagymában, de van olyan ügyfelünk, akinek a mustár veteményében tett 8 millió forintos kárt a jég.” – mondta még el Hajas Gábor, a Generali vagyonbiztosítási üzletág igazgatója, aki arra is figyelmeztetett, hogy a szélsõséges idõjárási viszonyokkal már együtt kell élnünk, és az ilyenkor szokásos augusztusi jég- és viharszezon is még elõttünk áll.
Bár a lehetõ leghamarabb szeretné minden ügyfelét kártalanítani a társaság, tudni kell, hogy a növényekhez kapcsolódó valós kárérték megállapításához meg kell várni azt a növekedési stádiumot, amikor a tényleges kár kimutatható. Ilyenkor több szemlét tartanak a kárszakértõk, és a végleges kárösszeget a betakarításkor határozzák meg. Éppen ezért a Generali megnövelte szakértõinek számát annak érdekében, hogy ekkor a lehetõ leghamarabb elvégezhesse a kárszemléket.
A Generalinál nem csak a nagyüzemek, a gazdaságok és a szövetkezetek, hanem a kistermelõk is köthetnek mezõgazdasági biztosítást. Az alap jégkárbiztosítás mellé vihar- és homokverés-kárra, a hideg tél elõtt pedig fagykárra is érdemes biztosítást kötni. Az erdõtulajdonosok a terület nagyságától függõen a tûz és árvízkárra, vihar által okozott fakidõlésre, valamint az úgynevezett befejezetlen erdõre is köthetnek biztosítást.
A mezõgazdasági területeken kívül az ott tartott jószágokra is érdemes gondolni. Az állattenyésztéssel foglalkozó nagyüzemek biztosíthatják teljes állatállományukat természeti csapás ellen, amelyben benne van a tûz, a vihar, a villámcsapás, az árvíz, a földcsuszamlás, valamint a kõomlás kockázata, valamint kiterjed ismeretlen jármûvel való ütközés miatti elhullásra és kényszervágásra is. Ha valaki nagy értékû állatot szeretne biztosítani, akkor erre is van lehetõsége a Generalinál. A mezõgazdasági területeken és az állatokon kívül biztosíthatók még a tevékenységhez kapcsolódó épületek, berendezések, raktáron lévõ termények, valamint a mezõgazdasági gépek is.
A Generali biztosító mezõgazdasági biztosításairól bõvebben a https://www.generali.hu/Szolgaltatasok/Vagyon/Mezogazdasagi_biztositasok.aspx címen olvashatnak.
A Generali ebben az évben kiállítóként részt vesz a Nemzetközi Mezõgazdasági és Élelmiszeripari Szakkiállításon is, amelyet augusztus 17-20-ig rendeznek meg Debrecenben.