Másfélszer akkora kárt okozta az idei viharok!
2012.09.21
A három nyári hónapban, 2012. június-augusztusban 101 ezernél is több idõjárás okozta ingatlankárt jelentettek be a hazai biztosító társaságokhoz. A becsült kárösszeg megközelíti a 6,7 milliárd forintot – tette közzé a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) legfrissebb összesítését.

Az idei, 101 ezer kárbejelentés közel duplája az egy évvel korábbinak: a 2011. június 1-je és 2011. augusztus 31-e közötti idõszakban 52 ezer idõjárás okozta kárt regisztráltak a biztosítók. A kárösszeg is csaknem a másfélszeresére nõtt: 2011-ben 4,6 milliárd forintra, az idei nyári hónapokban 6,68 milliárd forintra becsülték a károk értékét. Bár az éves ingadozásból hosszú távú következtetést levonni nem lehet, az idei viharkáradatok mértéke is egyértelmûen azt igazolja, hogy az elemi csapások okozta károk trendje immár hosszú évek óta egyértelmû növekedést mutat. Az idõjárás egyre szélsõségesebbé válásával párhuzamosan pedig tovább nõ a megfelelõ fedezetet nyújtó lakásbiztosítások jelentõsége is.

A MABISZ 2012. nyári statisztikái szerint a bejelentett károk leggyakoribb oka a vihar. A viharkárok tették ki a bejelentések 44 százalékát, míg a villámcsapás okozta károk 31 százalékért, a jégverés pedig az összes kár 9 százalékáért volt felelõs. Figyelmeztetõ adat, és az ügyfelek fokozott gondosságát igényli az a tény, hogy a villámcsapás okozta károkon belül mintegy 84 százalékos arányt képviselnek az indukciós – túlfeszültséggel kapcsolatos - hatás okozta meghibásodások. Ez utóbbiak becsült kárösszege meghaladta az 1,7 milliárd forintot – elsõsorban számítógépekben és nagy értékû híradástechnikai berendezésekben keletkezett kár.

Forrás: MABISZ

Az idei szezonban a viharkárok által leginkább érintett megyék közé Pest, Borsod, Bács-Kiskun, Zala, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Nógrád, Heves, valamint Jász-Nagykun-Szolnok megye tartozott, városok közül pedig elsõsorban Budapesten, Miskolcon, Pécsett, Salgótarjánban, Debrecenben, Vácott, Egerben, Gyöngyösön, Szentendrén, Baján, Kazincbarcikán, Szegeden, illetve Zalaszentgróton történt a legtöbb bejelentés.

„Mint látható, a viharok az idén is szeszélyes, kiszámíthatatlan területi megoszlásban csaptak le az ország különbözõ területeire, ezért a kármegelõzésre, valamint a megfelelõ lakásbiztosítás meglétére minden lakástulajdonosnak fokozottan oda kell figyelnie – figyelmeztet Gorda Zsolt, a Magyar Biztosítók Szövetsége Lakásbiztosítási Bizottságának elnöke. A legtöbb család számára a legnagyobb értékû vagyontárgyat jelentõ ingatlanban egy komolyabb felhõszakadás vagy villámlással járó vihar több millió forintos kárt is okozhat, aminek teljes körû térítését csak a megfelelõ feltételekkel megkötött biztosítás garantálhatja.”

„Mindenképpen érdemes odafigyelni arra, hogy a lakásbiztosítási szerzõdés milyen károkra és milyen mértékben nyújt fedezetet, a fedezeti szint fenntartása érdekében pedig évente egyszer célszerû átgondolni az ingatlan, illetve a benne található ingóságok valós értékét. A fedezeti szintek fenntartása érdekében a biztosítók évente egyszer úgynevezett index-levelet küldenek az ügyfeleknek, amely részletesen tartalmazza a szerzõdéssel kapcsolatos célszerû módosításokat” – hívja fel rá a figyelmeztet a MABISZ Lakásbiztosítási Bizottságának elnöke.