Aki még nem tagja az agrár kockázatkezelési rendszernek, és önkéntes csatlakozási szándékát az egységes kérelemben nem jelezte, június 10-ig ezt megteheti - hívja fel a gazdálkodók figyelmét a Vidékfejlesztési Minisztérium. A díjtámogatott biztosítás igénybevételét is az egységes kérelemben kell jelezni, aki ezt elmulasztotta, annak június 10-ig még lehetõsége van kérelmét módosítani. A szaktárca közleményében emlékeztet arra, hogy az utóbbi hetek idõjárása jelentõs károkat okozott a mezõgazdasági termelõk egy részének, és a természeti események által okozott károk csökkentése érdekében az öngondoskodás jelentõségére hívja fel a mezõgazdasági termelõk figyelmét.
Az új mezõgazdasági kockázatkezelési rendszer I. pillére keretében (államilag támogatott kárenyhítés) a jégesõkár, felhõszakadáskár, a viharkár és az árvízkár esetében egyaránt igénybe vehetõ kárenyhítõ juttatás, amennyiben a károsodás az adott növénykultúra legalább 30 százalékos mértékû hozamcsökkenését okozza.
A kárenyhítõ juttatás igénybevételének feltétele, hogy a termelõ a kockázatközösség tagja legyen, és a káresemény észlelését, illetve a növénykultúrában észlelhetõ károsodást követõ 15 napon belül bejelentse a kárt az agrárkár-megállapító szervhez, valamint - az Országos Meteorológiai Szolgálat adatait felhasználva - a területileg illetékes megyei kormányhivatal földmûvelési igazgatósága (agrárkár-megállapító szerv) igazolja a bejelentett kárt.
További feltétel, hogy a gazdálkodó szeptember 15-ig maradéktalanul megfizesse a kárenyhítési hozzájárulást, és a kárenyhítõ juttatás iránti igényét november 30-ig benyújtsa az agrárkár-megállapító szervnek.
A kockázatközösségben tag mezõgazdasági termelõ a neki járó kárenyhítõ juttatás felére jogosult, amennyiben a kárenyhítõ juttatás iránti kérelmének benyújtásakor nem köt az adott növényi kultúrára jellemzõ, legalább egy mezõgazdasági káreseményre kiterjedõ biztosítást. A mezõgazdasági biztosítás kötése tehát egyrészt alacsonyabb kockázati kitettséget jelent a biztosító által nyújtott szolgáltatás igénybevételével, másrészt pedig lehetõvé teszi a teljes mértékû kárenyhítõ juttatást - írja közleményében a szaktárca.