Miközben 2002 és 2010 között 17 százalékkal, 2,622 millióról 3,078 millióra nõtt a lakásbiztosítások száma, az elmúlt két évben sajnálatos módon lassú lemorzsolódás indult meg a szerzõdésszámot illetõen. Két év alatt – 2010 és 2012 között - 66 ezer lakásbiztosítási szerzõdés „tûnt el” a piacról. Az eddigi csúcsot - amikor a legtöbb lakóingatlan rendelkezett biztosítással - a 2010-ben mért 3,078 millió szerzõdés jelentette, ami 2011-ben 3,051 millióra, 2012 végére pedig 3,012 millióra csökkent. Ennek legfõbb oka, hogy a pénzügyi válság szemmel láthatóan elérte a lakásbiztosítási szektort is, a lakosság egy része a biztosítás díján is kénytelen spórolni. Ugyanakkor a lakásbiztosítások átlagdíja az elmúlt években reálértéken nemigen változott: a 2012-es éves átlagdíj mértéke alig haladta meg 29 000 forintot.
„A zsugorodó piacméret mellett a növekvõ versenybõl adódó átlagdíj-csökkenés is kihívást jelent a piaci szereplõk számára – hangsúlyozta Gorda Zsolt, a MABISZ Lakásbiztosítási Bizottságának elnöke. – A jövedelmezõséget emellett jelentõsen rontja az a tény is, hogy elsõsorban a változékonyabbra forduló idõjárás miatt 2005 óta érezhetõen nõ a kárgyakoriság.”
A biztosítási önszabályozás területén tett fontos lépésként a MABISZ az idén márciusban elkészítette a Lakásbiztosítási Standard Termékvázlat alkalmazásának szabályzatát, amelyhez a mai napig már 14 biztosító csatlakozott. Az egységes ügyfél-tájékoztatás érdekében bevezetett, Európában is úttörõnek számító termékvázlat meghatározott szerkezetbe foglalja az új, piacra bevezetendõ lakásbiztosítási termékek elemeit. Ezzel alapvetõen segíti az összehasonlíthatóságot mind a díjak, mind pedig a szolgáltatások tekintetében, támogatva az ügyfeleket abban, hogy a jövõben még inkább megalapozott döntéseket tudjanak hozni a lakásbiztosítási termék kiválasztásakor.
Az elmúlt egy év során a MABISZ Lakásbiztosítási Bizottsága összeállította a Lakásbiztosítási útmutatót, melynek célja a lakásbiztosításhoz kapcsolódó legfontosabb fogalmak, tudnivalók megismertetése. A MABISZ kiemelt feladatának tekinti a fogyasztóvédelmi szempontból is nélkülözhetetlen korrekt tájékoztatást. Az útmutató elérhetõ valamennyi tagbiztosító lakáspiaci termékeket bemutató internetes oldalán, illetve a szövetség honlapján is.