Jár-e táppénz karantén esetén?
2020.03.10

Az egészségügyi karantén idejére alapesetben a munkavállalót nem illeti meg díjazás, mert ez nem minősül fizetett távollétnek – mondta Viszló László munkajogász az MTI megkeresésére. A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvény ugyanakkor keresőképtelennek nyilvánítja, akit “közegészségügyi okból hatóságilag elkülönítenek”.

Az MTI által megkérdezett munkajogi szakértő szerint a karanténba kerülés egy vis maior helyzet, hiszen a munkavállaló önhibáján kívül nem tud munkába állni. Ilyenkor a munkáltató dönthet úgy, hogy erre a kiesett időre a felek megállapodása alapján munkabért számol.

Betegszabadság, így táppénz ilyen esetekben nem jöhet szóba, arról a munkáltató nem dönthet, hiszen erre nem jogosult.

Kollektív szerződés (ksz) rendezhetné ezt a kérdést, azonban Viszló László tudomása szerint még nem készült olyan kollektív szerződés, amely az egészségügyi karantén idejére járó díjazást, munkabérkifizetést rendezi.

A munkajogász közölte: a magyar jogrendszerben nincs az egészségügyi karanténra vonatkozó munkajogi szabály, ez egy új helyzet, amely – véleménye szerint – a későbbiekben szabályozást igényel.

Ugyanakkor a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvény  keresőképtelennek nyilvánítja azt, akit “közegészségügyi okból hatóságilag elkülönítenek”. A táppénz tehát hatóság által elrendelt karantén esetén jár, önkéntes karanténnál nem.