Befektetői lakáseladási hullám: akár 4-5 ezer lakást is érinthet
2020.09.29

Átalakulás és kínálatbővülés jöhet a használt lakások piacán egyrészt a járványhatás miatt megtorpanó albérletpiac, másrészt a hitelmoratórium részleges lejárta miatt. Az elmúlt egy-két évben befektetési céllal, részben lakáshitelből vásárlók ugyanis a hitelmoratórium lejártával eladhatják az ingatlanukat - derül ki az ingatlan.com legfrissebb elemzéséből, amely több mint 100 ezer lakáshirdetés adatai alapján a budapesti lakások átlagos négyzetméterárának alakulását is bemutatja.

Ingatlanbefektetés hitelből

2018-ban és 2019 első felében a befektetési célú vásárlók egy része lakáshitelből finanszírozta a lakásvételt és a kiadásból, elsősorban a turistákat célzó rövid távú lakáskiadásból, azaz lakáshotelezésből származó bevételből fizette a törlesztőrészletet. A járvány miatt azonban töredékére esett a Budapestre látogató turisták száma, így a szóban forgó lakások jelentős része üresen áll vagy hosszabb távra adták bérbe. A kínálat növekedése miatt viszont az albérletárak is 10-15 százalékkal csökkentek március óta. Az érintett befektetőknek az általános hitelmoratórium márciusi bevezetése még adott egy kis haladékot.

“A befektetők egy részére azonban nem vonatkozik majd a moratórium meghosszabbítása, ezért - mivel a lakás kiadásából nincs vagy jóval alacsonyabb lehet a bevételük - lehet, hogy eladósorba kell tenniük az adott lakást. Kisebb bevételek mellett nekik már egyáltalán nem biztos, hogy kijön a matek, ha a törlesztőrészleteket ismét fizetni kell.” - mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakétője.

Mit jelent a hitelmoratórium?

A hitelmoratóriumról és annak meghosszabbításáról Németh-Simkó Judit, az ingatlan.com-csoporthoz tartozó money.hu kommunikációs vezetője azt mondta: “A járvány miatti adósvédelmi intézkedések egyikeként a márciusban bevezetett hitelmoratórium lényegében általános volt, majdnem az összes hitelre vonatkozott. Szeptemberben a kormány bejelentette a moratórium részleges meghosszabbítását, így a gyermeket nevelők, a közfoglalkoztatottak, a nyugdíjasok és a munkanélküliek további hat hónapra, azaz 2021 júniusáig kaptak haladékot. Azoknak a befektetőknek, akik nem tartoznak egyik csoportba sem, januártól fizetniük kell a törlesztőrészleteket.”

Mennyi lakás érintett és mennyibe kerülnek?

Az elmúlt években a fővárosban vásárlók 30 százaléka befektetési céllal vett ingatlant, így az ingatlan.com becslése szerint körülbelül 4-5 ezer lakásról lehet szó, amelyeknél felmerülhet a lakáseladás. Ez a mennyiség a budapesti adásvételek éves forgalmának 10-12 százalékát teheti ki. Balogh László szerint azok is lépéskényszerbe kerülhetnek, akik az elmúlt 3-4 évben lakástakarékpénztári konstrukciót is indítottak a hitelből történő befektetési célú lakásvásárlás mellett. Ők az államilag támogatott megtakarítási idő lejárta után a felhalmozott összegből tervezték csökkenteni a lakáshitelből fennmaradó tartozásukat, így csökkentve a kiadásokat.

Az ingatlan.com adatai szerint szeptember végén az eladásra kínált budapesti használt lakások esetében a medián négyzetméterár 715 ezer forint volt. Ez azt jelenti, hogy meghirdetett lakások felét ennél alacsonyabb, másik felét pedig magasabb áron kínálták. Ez 1 százalékos emelkedést jelent, lényegében stagnálásnak felel meg éves összevetésben. A VII. kerületben 813 ezer forintnál tart az átlagos négyzetméterár, ami viszont már 4 százalékkal marad el az egy évvel korábbitól. A szakember szerint, ha sokan döntenek az eladás mellett, az olyan hullámot generálhat a belvárosi kerületekben, ami akár a külső kerületekbe kigyűrűzve is alacsonyabb árakat eredményezhet.