A koronavírus negatív gazdasági hatása szinte mindannyiunk pénztárcáját megtépázza, így manapság még inkább előtérbe kerül a magyarok pénzügyi tudatossága, pontosabban az ezen a téren tapasztalt hiányosságok. Abban világszinten szakértői konszenzus van, hogy a pénzügyi ismereteket a legjobb már gyerekkorban elsajátítani. Erre viszont a hagyományos oktatási módszerek nem igazán alkalmasak. Élményt nyújtva, szórakoztatva kell tanítani, amire az OTP Fáy András Alapítvány egy formabontó digitális megoldást fejlesztett: a Platypus: A FinLit Story egy pénzügyi feladványokkal teletűzdelt, ingyenesen letölthető, fiataloknak szóló mobilos játék.
A pénzügyekben való jártasság elengedhetetlen a sikeres élethez, a magyarok általános pénzügyi kultúrája azonban sajnos sok tekintetben hagy még kívánnivalót maga után. Persze sosem késő a pénzzel kapcsolatban képezni magunkat, azonban a legjobb, ha már gyerekkorban, iskolásként felvértezzük csemetéinket az elengedhetetlen pénzügyi, gazdasági, gazdálkodási ismeretekkel. Ez az OTP Fáy András Alapítvány legfontosabb küldetése is, amelynek jegyében 2012 óta már több mint 120 ezer iskolás korú gyermek vehetett részt az Alapítvány néhány éve már felnőtteteket is megcélzó, egyedülálló, a szórakoztatásra és élményekre alapuló oktatási programjában.
Ezt repítette egy még magasabb szintre most az Alapítvány azzal, hogy nagyszabású projekt keretében mobilos játék-alkalmazást fejlesztett. A Platypus: a FinLit Story egy pénzügyi kihívásokkal egybekötött ingyenes kalandjáték, amelynek grafikai kidolgozottsága, sztorija és tempója teljes mértékben megfelel a mai fiatalok ízlésének és elvárasainak.
Cash és Flow, a két bátor kacsacsőrű emlős
A játék két főhőse Cash és Flow, az ifjú kacsacsőrű
emlősök, akiknek Dér Heni, a népszerű énekesnő, és Cooky, az ismert rádiós műsorvezető kölcsönözték a hangjukat. A kerettörténet szerint Cash és
Flow feladata megtisztítani az univerzumot a pénzügyi pusztulást terjesztő
Suttogóktól. Galaxisokat átívelő útjukat követve a játék használója témakörök
szerint ismerkedik meg a különböző pénzügyi alterületekkel. Minden galaxis
több bolygót rejt, amelyek további résztémákra bontják az aktuális témakört. A
témaköröket – háztartási pénzügyek, vállalkozás, állam, bankok, pénzügyi
tudatosság – nem csupán szerteágazó feladatokon, hanem hangulatvideókon és
dialógusokon keresztül is árnyalja a játék, amely úgy van megtervezve, hogy
használóját mindig újabb és újabb kihívások megoldására sarkallja, és ne akassza meg a
sokszínű, szórakoztató tanulási folyamatot.
„Az OTP Fáy András Alapítvány folyamatosan a legújabb pedagógiai vívmányokat és legfrissebb technológiákat igyekszik beépíteni élményalapú oktatási programjába. Hiszen mind a fiatalok, mind a felnőttek esetében, a tudásátadás leghatékonyabb módja, ha azt a résztvevők nem kényszernek érzik, hanem játszva, szórakozva tudják magukba szívni a tudást. Éppen ezért dolgoztunk már évek óta egy olyan digitális eszközön, amivel még könnyebben meg tudjuk szólítani a fiatalokat és fent is tudjuk tartani az érdeklődésüket, miközben elsajátítják a legfontosabb pénzügyi, gazdasági, gazdálkodási ismereteket. Jelentős mérföldkőhöz érkeztünk azzal, hogy elkészült a Platypus: A FinLit Story névre keresztelt játék alkalmazásunk, amit mostantól bárki ingyenesen letölthet okostelefonjára” – hívta fel a figyelmet Dr. Schrankó Péter, az OTP Fáy András Alapítvány ügyvezetője.
Egyéni kaland vagy izgalmas tantermi kihívás
A játék tervezésénél lényeges szempont volt, hogy az egyéni mód mellett, akár majd egy tanóra keretében, nagyobb csoportban is alkalmazható legyen.
A pályák során sushikat is lehet gyűjteni, amelyek a www.platypus.hu weboldalon licitjáték keretében értékes valódi ajándékokra, egyebek mellett okostelefonra, rollerre vagy játék konzolra válthatók be. A virtuális pénzzel és a sushikkal a játékon belül pedig olyan extrákat vehet meg a felhasználó, mint például egy nagyobb űrhajó, vagy valamilyen különleges képesség.
Az alkalmazás iOS és Android operációs rendszerrel egyaránt működik. Használatához a letöltés után nem szükséges internetkapcsolat. Ez alól csak az úgynevezett tantermi mód képez majd kivételt, amely esetében a tanórai használat és a módszertan miatt szükséges a hálózati kapcsolódás.