Az Allianz lakossági vagyon kárstatisztikái alapján 2014-ben eddig a májusi hónap volt a legkiemelkedõbb a viharokkal összefüggésbe hozható káresetek darabszámát tekintve, hiszen több mint 8500 darab ilyen jellegû bejelentés érkezett, ami a többi hónap átlagának ötszöröse. A káresetek többségét a hónap közepén tomboló, Ivett névre keresztelt szélvihar és az azt kísérõ esõk okozták. A második legveszélyesebb hónapnak ilyen szempontból azonban a július bizonyult, hiszen ekkor az Allianzhoz beérkezett, viharokkal kapcsolatos kárbejelentések száma megközelítette az 5000 darabot. Ebben az idõszakban jelentõs károkat okozott a villámlás is, hiszen a káresetek csaknem fele a villámcsapás indukciós hatásából adódott.
Az elmúlt öt évbõl háromban a júliusi hónap volt a legveszélyesebb a viharos idõjárás által okozott károk tekintetében. Az Allianz Hungária Zrt.-hez ezekben az években, vagyis 2009-ben, 2011-ben és 2012-ben beérkezett, viharral kapcsolatos kárbejelentések számának több, mint 30 százaléka a hetedik hónapban történt. Azonban az év többi hónapjára is jellemzõ, hogy egyre gyakoribbak a hirtelen lecsapó, nagyerejû viharok. 2014. július végéig az Allianz Hungáriához, a lakossági vagyonbiztosítások terhére bejelentett, viharos idõjárással összefüggésbe hozható kárbejelentések száma megközelíti a 20 ezer a darabot, a kártérítés összege pedig az 1 milliárd forintot. 2009 és 2013 között az Allianz összesen több, mint 95 ezer viharral kapcsolatos kárbejelentést regisztrált, ezeknek csaknem 45 százaléka a nyári szélsõséges idõjárásnak köszönhetõ.
Általánosságban elmondható, hogy a viharokkal gyakran jár együtt villámcsapás és jégesõ, de emellett jelentõs károkat okoz a szélvihar a felhõszakadás is. Az idei évben a kárbejelentések elsõ sorban az épületek tetõszerkezetében keletkezett károkról, szél által lefújt tetõcserepekrõl és a tetõkre rádõlt nagyobb faágakról szóltak. Az erõs szél (még egy karbantartott épület esetében is) megbonthatja, rongálhatja a tetõszerkezetet, a kéményeket, fákat dönthet az épületekre. A jégesõ (különösen az utóbbi idõben többször elõforduló nagyobb méretû jégszemek) károsítja az épületetek tetõfedését, a redõnyöket, betörheti az ablakot, és a homlokzatokon is kárt okozhat.
A lezúduló csapadék leáztatja az épületet, a burkolatokat, berendezést, elöntheti a pincét. A villámcsapás tüzet is okozhat, és nagyon gyakran a villám okozta túlfeszültség az elektronikus berendezési tárgyainkat teheti tönkre. A vihar okozta károk miatt akár életveszélyessé, lakhatatlanná is válhat az épület.
Ezek az idõjárási hatások legtöbbször kivédhetetlenek, de a károk mielõbbi helyreállítására fel lehet készülni az otthon- és a lakóközösség-biztosítás segítségével. Az Allianz otthonbiztosításának már az alapbiztosítása is fedezetet nyújt a szélsõséges idõjárási jelenségek okozta károkra.
A hétvégi esõzések kapcsán az Allianz hétfõ 13 óráig 1000 darab bejelentést regisztrált, a bejelentések száma a következõ napokban is magasabb lesz az átlagosnál, amibõl adódóan a telefonos ügyfélszolgálaton várhatóan megnövekszik a várakozási idõ. Éppen ezért érdemes az online felületet használni, ahol az Allianz folyamatosan, a nap 24 órájában fogadja a kárbejelentéseket. Bejelentést követõen a kárszakértõ 1 munkanapon belül felveszi a kapcsolatot az ügyfelekkel, és várhatóan 2-3 napon belül felméri a károkat.
Jó tanácsok viharos idõjárásból származó károk enyhítésére:
- A tetõt ért kisebb károsodások esetén javasolt ideiglenes fóliázás készítése a sérült szakaszon, a további károk megelõzése érdekében.
- A kárszakértõ megérkezéséig javasolt a káresetbõl visszamaradó törmelékek megõrzése, mely a pontos kárfelmérést segíti, így a kárfelmérés és a kifizetés menete is gyorsítható.
- Amennyiben lehetõsége van rá, a keletkezett károsodások lefényképezésével szintén segítheti az egyszerûbb és gyorsabb kárfelmérést.
Jó tanácsok viharos idõjárásból származó károk megelõzésére:
- Viharos idõjárás esetén ügyeljen arra, hogy a nyílászárók zárt állapotban legyenek.
- Erõs széljárásnál célszerû a teraszokon, erkélyeken minden könnyen mozdíthatót rögzíteni, vagy szélvédett helyre rakni.
- Évente legalább egy alkalommal és az erõs széllel járó idõjárást követõen javasolt a tetõburkolatok, tetõcserepek áttekintése, mellyel megelõzhetjük, hogy a már sérült tetõben további károk keletkezzenek, illetve elkerülhetjük, hogy a sérülésébõl eredõ nyíláson keresztül az esõ az épületbe jutva további károkat okozzon.
- Zivatar idején célszerû az elektromos készülékek csatlakozóit kihúzni a konnektorból a villámlás okozta túlfeszültségbõl eredõ károk megelõzése érdekében.
- Mélyebben fekvõ helyiségek, domboldali, hegyoldali ingatlanok esetében célszerû gondoskodni a megfelelõ vízelvezetésrõl, nem csak a saját, hanem a közterületrõl bezúduló víz esetén is.
- A híradásokban illetve az Interneten érdemes nyomon követni a várható idõjárást és a kiadott figyelmeztetéseket, valamint a BM Országos Katasztrófavédelmi Fõigazgatóság honlapját és okostelefonokra és táblagépekre készített vészjelzõ alkalmazását.