A lakásfelújítás, mint konkrét hitelcél került egyre inkább fókuszba a hiteligényléseknél az év első felévben – közölte a K&H. A felújításra igényelt jelzáloghitelek 63 százalékát már az idén februártól elérhető államilag támogatott otthonfelújítási kölcsön adja. Egy-egy otthonelújítási hitel esetében az átlagos kölcsönösszeg 5,2 millió forint. A személyi kölcsönöknél is egyre nagyobb a lakáskorszerűsítők aránya.
Gyorsan népszerűvé vált az otthonfelújítási programban elérhető államilag támogatott hitel a K&H -nál – közölte a pénzintézet. A legújabb adatok szerint a felújítási céllal felvett jelzáloghitelek 63 százalékát adták a támogatott lakásfelújítási kölcsönök májusban, míg a fennmaradó részét a piaci alapú jelázloghitelek.
Több mint 5 millió az átlagos hitelösszeg
Május végéig otthonfelújítási hitel iránt kb. 1500-an érdeklődtek, több mint ezer esetben pedig már elindították az igénylést, 350 érintettnek pedig folyósították is a közel 2 milliárd forint kölcsönösszeget a K&H-nál.
Az átlagos otthonfelújítási hitelösszeg 5,2 millió forint. A lakásfelújítások felfutása abból is látható, hogy az idén – januártól május végéig - az K&H-tól igényelt személyi kölcsönök 38 százalékát kérték lakáskorszerűsítésre, ami jóval meghaladja az egy évvel korábbi 27 százalékos arányt.
„Nem csoda, hogy a lakosság visszafogottan vágott bele a hitelfelvételbe a pandémia kellős közepén, az idén azonban újra vannak terveik, főként az otthonfelújítás kapcsán, amelyhez jól jön a banki segítség” – mondta Árva András, a K&H lakossági marketing szegmensének vezetője. Hozzátette: „Az állami kamattámogatás miatt a kamat maximum 3 százalék. Ez azt jelenti, hogy egy 6 millió forintos hitelnél 10 évre a kezdeti törlesztőrészlet kevesebb mint 60 ezer forint. A törlesztő pedig jelentősen csökkenhet, amint megérkezik a Magyar Államkincstártól az otthonfelújítási támogatás, amely a felújításra fordított összeg fele lehet.”
Árva András azt is elmondta, hogy az új jelzáloghitelek összege 56 százalékkal nőtt, a személyi kölcsönöké pedig 12 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi értéket. A szintén államilag támogatott babaváró hiteleknél pedig az éves növekedés 38 százalékos volt.