Saját, úgynevezett zárt biztosító létesítése több szempontból is elõnyös lehet vállalkozások számára. Ezen biztosítótársaságok célja, hogy fedezetet nyújtsanak azon vállalkozás, vagy vállalkozások kockázatai tekintetében – legyen az a munkavállalóknak, vagy egyéb vállalkozásoknak fizetendõ bármilyen kártérítés - amelynek tulajdonát képezik.
A zárt biztosítók tipikusan a vállalkozás munkavállalóinak kártérítéseire, illetve általános felelõsségbiztosítására nyújtanak fedezetet. A munkavállalókkal kapcsolatos kártérítések ilyen módon történõ fedezése a követelések hosszú távú jellege, valamint a kockázati kitettség belsõ statisztikákkal történõ egyszerû megbecslése miatt elõnyös.
A munkáltatói felelõsségbiztosítási piac – fõként az Egyesült Államokban - ugyan továbbra is versenyképes, azonban a jövõben biztosítási díjak emelkedésére lehet számítani – vélik szakértõk.
A zárt biztosítók létrehozása azonban nem az egyedüli alternatíva a munkáltatók számára, még ha a jelenlegi piaci viszonyok, illetve az emelkedõ vállalkozói és vezetõi felelõsségbiztosítási díjak egyre több vállalkozást késztetnek is ezen lehetõség megfontolására.
Szakértõk szerint a zárt biztosítók létrehozása elõtt a vállalkozás várható veszteségét kell mérlegelni, nem pedig a bevételekeit. A tervezett veszteségek éven belüli nagysága alapján lehet megállapítani ugyanis, hogy mekkora adókedvezménnyel jár a zárt biztosító létrehozása, illetve, hogy az ezzel járó elõnyök meghaladják-e a mûködtetésükkel járó költségeket.
A korábbi évek veszteségei, kártérítései, a cég kockázatviselési kapacitása és a biztosítási piac feltételei segíthetnek a kérdés eldöntésében.
Az egyik legnagyobb elõnye a zárt biztosítók létrehozásának, hogy a cég felsõvezetése nyilván érdekelt abban, hogy támogassa a kockázatkezelési osztály erõfeszítéseit a veszteségek csökkentésében, ezáltal fokozzák a biztosító létrehozásával járó pénzügyi elõnyöket – állítják a Tower Watson szakértõi.
De az igazi gazdasági haszna az adókedvezményekben rejlik ezeknek a társaságoknak, kártérítések kifizetése ugyanis jövedelemadó levonást eredményez. A várható kárigények teljes összege ugyanis azonnal levonható az adóból, amikor az összeg a zárt biztosítótársaságba befizetésre kerül. Ezt az összeget ugyanakkor bármilyen formában befektetheti a társaság.
Figyelembe kell venni azonban a zárt biztosítók mûködtetésével járó költségeket is, amely akár meg is haladhatja a vállalkozás különféle felelõsségbiztosításaira fordított kiadásainak nagyságát. A mûködési költségekbe bele kell számítani a különféle adókat, szabályozási díjakat, könyvvizsgálói szolgáltatások díját és a jogi tanácsadás díját is.