A 2013-as visszaesést követõen tavaly a lakáspiaci tranzakciók száma 30%-kal nõtt, és elérte a százezres szintet. 2014-ben – a korábbi évekhez képest – megemelkedett továbbá a kiadott építési engedélyek száma is: összesen 9633 építési engedélyt adtak ki, ami 28%-os növekedés 2013-hoz képest. A szakértõk szerint ez a trend idén is folytatódni fog, habár ugrásszerû növekedést továbbra sem várhatunk.
A pozitív piaci változásoknak kutatások szerint a fiatalok is örülhetnek: az Y generáció bakancslistáján – mára közel 50%-ban – elsõ helyen szerepel a saját otthon, noha 2003-2004 óta harmadára csökkent azon fiatalok aránya, akik rendelkeznek a saját ingatlan vásárlásához szükséges pénzösszeggel . A Generali reprezentatív kutatásából is kiderült, hogy bár a fiatalok egyre jobban vágynak a saját otthonra, közülük csupán minden tizedik él saját tulajdonú ingatlanban. Ez az arány az ötven év felettieknél már 80%.
„Alapvetõen mindenki szeretne saját tulajdonú ingatlant. Nem mindenki rendelkezik azonban – fõként fiatalon nem - a fészekrakáshoz szükséges pénzösszeggel. Éppen ezért érdemes elõre gondolkodni és hosszú távra tervezni, például azért, hogy segíteni tudjuk gyermekeinket elsõ lakásuk megvásárlásában. A megfelelõ megtakarítási formák segítségével ugyanis akár 10-20 év alatt összegyûjthetõ egy olyan összeg, amellyel a fiatalok nyugodtan, jelentõs anyagi kockázat és teher nélkül vághatnak bele az otthonteremtésbe” – mutatott rá Schaub Erika, a Generali Biztosító személybiztosítási igazgatója.
A megtakarítási célok teljesítésében segítségünkre lehet a Generali Biztosító Aranyszárny CLaVis életbiztosítása, amellyel már idõben elkezdhetünk gondoskodni az otthonteremtéshez szükséges összeg elõteremtésérõl. 20 év alatt például havi hozzávetõleg 30 ezres befizetéssel 15 millió forintot takaríthatunk meg, akár gyermekeink számára, amely összeggel már megalapozhatjuk a jövõbeli lakásvásárlást.