Ezt tenné a többség, ha ölébe hullana 1 millió forint
2015.08.12
A pályakezdõ fiatalok 75 százaléka, ha váratlanul hozzájutna egymillió forinthoz, akkor az összeg nagyobb részét megtakarítaná – derült ki a K&H pályakezdõk jóléti index második negyedéves adataiból. Az átlagnál takarékosabbak a férfiak és a 26 évnél fiatalabbak, míg a leginkább költéspártiak a budapestiek és a GYES-en lévõk. A legtöbben lekötött betétbe vagy megtakarítási számlára helyeznék el a pénzt.

A készpénz még kifejezetten népszerû a kisvárosokban, a diákok és a munkanélküliek körében. Akiknek nincs saját jövedelme, szintén a készpénzt preferálják jobban például a folyószámlához képest. A K&H pályakezdõk jóléti index második negyedéves lekérdezésekor a Bank feltette azt a kérdést is: „Ha hozzájutnál 1 millió forinthoz, mit tennél vele?”. Az 500 megkérdezett 27 százaléka mondta azt, hogy a teljes összeget félretenné, 48 százalék pedig a kisebb részét elköltené, a nagyobb részét félretenné.

A legnagyobb megtakarítási hajlandósággal azok rendelkeznek, akiknél a háztartás anyagi szempontból átlag feletti, akik jellemzõen egyébként is megtakarítanak a hónap elején, illetve akiknek már jelenleg is az átlagnál több megtakarításuk van. Azok, akik használnak netbankot, szintén nagyobb valószínûséggel takarítanák meg ezt az 1 millió forintot, mint a netbankot nem használók.

A megkérdezettek 51 százaléka lekötött betétbe tenné a pénzt, második helyen a megtakarítási számla (48%) áll, mint preferált megtakarítási forma, azonban a válaszadók 44 százaléka otthon tartaná készpénzben pénzét.

A megtakarítási számla inkább a nõk és a 26 év felettiek számára vonzó opció, illetve azoknak, ahol a háztartás jövedelme magas. A netbank használók a megtakarítással kombinált életbiztosításra is nyitottabbak. Az állampapír kifejezetten vonzó azok körében, akik a teljes összeget megtakarítanák.

Ismét bizakodóbbak a fiatalok

Legalábbis ez derült ki a K&H pályakezdõk jóléti index második negyedévi adataiból. Elsõsorban a családra és a barátokra vonatkozó kérdésekben adtak kiemelkedõen pozitív választ a megkérdezettek, ennek köszönhetõen az eddig mért 3. legmagasabb indexszám, +11 pont született. Az elégedett optimisták száma feltehetõen az új családtámogatási rendszer (CSOK) hatásának is köszönhetõ. Megfigyelhetõ ugyanakkor, hogy a munkanélküliek egyre hosszabb ideje nem találnak állást, és egyre kevésbé remélik, hogy gyorsan álláshoz jutnának.

A fiatalok pozitívabban értékelik a lakáshitelhez jutási esélyeiket is, ugyanakkor továbbra sem törik magukat, hogy elköltözzenek a szülõi házból.