Iratlopás külföldön: ezt érdemes tenni
2015.08.20
Minimálisra kell szorítani azon eszközök és iratok számát, amelyeket magunkkal viszünk nyaraláskor. Adókártyára és tb-kártyára alkalmasint nem lesz szükségünk, jogosítványra is csak akkor, ha külföldi autóvezetést tervezünk. Ha viszont megtörténik a baj, és a bankkártya is az elcsent iratok között van, célszerû elõször azt letiltatni a kibocsátó banknál. Ezzel további veszteségektõl óvhatjuk meg magunkat, a kártya letiltását követõen arról levont összegeket ugyanis a bank megtéríti – írja a hirado.hu.

Ezt követõen a helyi rendõrséget kell felkeresni, és feljelentést kell tenni, hogy a történtekrõl hivatalos jegyzõkönyv készüljön. Erre alapvetõen a késõbbi, itthoni ügyintézésnél lesz szükségünk, a biztosítóhoz ugyanis csak ezzel tudunk majd fordulni. Ha jelenleg még nem is, de november 16-át követõen egy európai uniós irányelv alapján mindegyik uniós tagállam rendõrségének biztosítania kell, hogy bárki anyanyelvén tehessen feljelentést, és arról térítésmentesen írásos igazolást kapjon.

Ezután döntenünk kell arról, hogy befejezzük-e az utazást, vagy kitöltjük a tervezett idõt, persze csak ha maradt elegendõ pénzünk hozzá. Az útlevelünkkel ugyanis személyazonosságunkat is igazolhatjuk és a határt is átléphetjük. Ha azonban minden okmányunkat ellopják, akkor fel kell vennünk a kapcsolatot az adott országban mûködõ magyar konzuli képviselettel. Csak ott állíthatnak ki részünkre ideiglenes, hazautazásra szóló útlevelet. Körülbelül 2-3 nap alatt készül el, és nagyjából 10 ezer forintba kerül.

Hazatérve, ha külföldön nem tettünk feljelentést, ezt a magyar rendõrségen pótolhatjuk, és a hatóság a nyomozás lefolytatásában illetékes külföldi szervnek továbbítja. A nyomozás eredményérõl csak azok kapnak tájékoztatást, akiknek ezt az adott ország büntetõeljárási szabályai lehetõvé teszik. November 16-ától az uniós nyomozó hatóságok kötelesek legalább a nyomozás folytatásáról vagy elutasításáról, a vádemelés mellõzésérõl, a kitûzött tárgyalásról és a vád természetérõl informálni az áldozatot; külön kérésre a jogerõs bírósági ítéletrõl és a büntetõeljárás állásáról is. Ez persze csak az Európai Unió területére érvényes, azon kívül más szabályok hatályosak.

Meg kell kezdenünk az ellopott okmányok pótlását is, és fel kell vennünk a kapcsolatot a bankunkkal, illetve a biztosítónkkal. Ha ideiglenes útlevéllel utaztunk haza, azt 5 napon belül le kell adnunk a magyar hatóságoknál. Az iratokat tekintve bizonyos esetekben kérhetjük a kiállításukat gyorsított eljárásban, más hivataloknál a végleges okmány elkészültéig ideiglenes papírt kaphatunk. Az ellopott személyi igazolvány és lakcímkártya pótlása illetékmentes, hogyha rendõrségi jegyzõkönyvvel igazoljuk eltulajdonításukat.

A jogosítványt, a tb-kártyát és az adókártyát illetõen 2015 novemberétõl a külföldi rendõrségi iratok alapján az Áldozatsegítõ Szolgálat kiállíthat majd egy, a lopásról szóló hatósági bizonyítványt, amellyel költségmentességi kérelmet nyújthatunk be, arról azonban méltányossági alapon dönt az adott hatóság. Ha nem ítélik meg nekünk, akkor valamennyi okmány kiállítási díját ki kell fizetnünk. Egy új tb-kártya (az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnál) 3000, egy jogosítvány (okmányirodában) 4000, egy adókártya (a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál) pedig 3000 forintba kerül. Ehhez még hozzá kell adni a bankkártya (vagy bankkártyák) letiltásának költségét is, ami újabb több ezer forint is lehet. Vagyis érdemes utazás elõtt olyan utasbiztosítást kötni, amely kiterjed az ellopott iratok pótlására is. A biztosítónak a szerzõdésben elõírt határidõn, általában 30 napon belül be kell jelentenünk az esetet és be kell nyújtanunk a belefoglalt dokumentumokat. A kifizetés a szerzõdési feltételek alapján valósul meg, általában 15 munkanapon belül.

Ha nem az iratainkat, hanem valamely értéktárgyunkat lopják el tõlünk, akkor sem más az eljárás menete. A bankkártyához hasonlóan a telefont is le kell tiltatnunk a szolgáltatónál. Sem a magyar, sem a külföldi áldozatsegítõ szervezetek nem nyújtanak kártérítést. Megfelelõ biztosítással mérsékelhetjük vagy teljes egészében fedezhetjük a veszteséget, attól függõen, hogy milyen összeghatár szerepel a szerzõdésünkben. A kifizetés szintén a dokumentumban meghatározott határidõn belül valósul meg, az okmányokhoz hasonlóan általában 15 munkanapon belül. A biztosító szolgáltatása természetesen függ a lopási esemény körülményeitõl és a szerzõdésünkben meghatározott feltételektõl, nem mindegy tehát, hogy az értékeinket az autóból vagy a metrón utazva, a táskánkból lopják el.