Százezer felett a kölcsönzött munkavállalók száma
2015.09.08
Tavaly csaknem 104 ezer munkavállalónak volt munkajogi kapcsolata munkaerõ-kölcsönzõkkel, vagyis 2010 óta folyamatos ingadozásokkal, de stabilan a 100 ezres szint felett alakul azok száma, akik ily módon találják meg helyüket a munkaerõpiacon. A kölcsönzött munkavállalók havi bruttó átlagkeresete megközelítette a 163 ezer forintot, ami 60 százalékkal magasabb az aktuális idõszak minimálbér-szintjénél. A kölcsönzött alkalmazottak több mint negyede 25 év alatti, jelentõs többségük pályakezdõként szerzi meg ily módon elsõ tapasztalatait a munka világában. A Trenkwalder idei elsõ féléves tapasztalatai alapján az idei évben ismét elérheti a 120 ezres szintet a kölcsönzött dolgozók létszáma országos szinten.

Fõként fizikai munkakörökben

A Nemzetgazdasági Minisztérium statisztikái szerint munkaerõ-kölcsönzés továbbra is a fizikai munkakörökben jellemzõ foglalkoztatási forma: a kölcsönzöttek 88,5 százaléka fõként betanított és szakmunkát végez, õk elsõsorban a feldolgozóiparban (ezen belül is elsõsorban: elektronikai, optikai termékek gyártása, jármûgyártás, fémalapanyag- és fémfeldolgozás) kaptak munkát. A szellemi foglalkoztatottak elsõsorban az adminisztratív (ügyintézõi, ügyviteli) szolgáltatások területén látnak el feladatokat. A túlnyomó többséget (87,5 százalék) – ellentétben a közhiedelemmel – teljes munkaidõben alkalmazzák.

Gyorsan növekvõ bérszint

„A kereseti lehetõségek is egyre vonzóbbak a kölcsönzésben: az átlagos bruttó havi jövedelem átlaga 2014-ben elérte a 163 ezer forintot, ami a tavalyi minimálbérnél 60 százalékkal volt magasabb – hangsúlyozza Fehér Tamás, a Trenkwalder ügyvezetõje. – Sok állásra ma nehezebb jó szakembert találni, mint egy éve, ennek is köszönhetõ, hogy a munkaerõ-kölcsönzõknél elérhetõ átlagbér egy év alatt több mint 10 százalékot emelkedett.”

Belépési pont a munkaerõ-piacra

A munkaerõ-kölcsönzésnek komoly szerepe van abban, hogy azok a munkavállalók is részt vehessenek a foglalkoztatásban, akiknek másképpen nem sikerül elhelyezkedniük, ám a közmunkát nem akarják választani. A kölcsönzött munkavállaló 26 százaléka 25 év alatti, ám közel 13 százalékuk az 50 év feletti korosztályból kerül ki, akik közül sokaknak szintén ez az egyetlen lehetõség arra, hogy megfelelõ állást találjanak. Ez a szektor fontos belépõpont a „hagyományos” munkaerõ-piacra is: a tavalyi 104 ezer kölcsönzött munkavállaló 24,1 százalékát a foglalkoztatók idõközben saját állományba vették át, lehetõvé téve a cégen belül további karrier építésének lehetõségét.

Míg 2009-ben a gazdasági válság hatására a kölcsönzött munkavállalók száma alig haladta meg a 79 ezret, a 2010-es években a kölcsönzött munkavállalók száma már folyamatosan 100 ezer felett alakult. Az idei év elsõ felében a Trenkwalder már korábban is meglévõ ügyfélköre átlagosan 15 százalékkal több munkaerõt kölcsönzött, és a várakozások legalább ekkora növekedést vetítenek elõre a következõ félévre is. További kedvezõ tendencia, hogy a szezonális foglalkoztatás idõszaka egyre jobban megnyúlik, és egyre több kölcsönzött munkavállaló folyamatosan állásban marad. Ennek hatására a kölcsönzött munkavállalók száma az idei év végére ismét elérheti a 2013-ban tapasztalt 120 ezres szintet.

A legnagyobbak fedik le a piac kétharmadát

Magyarországon mintegy ezer munkaerõ-kölcsönzéssel foglalkozó céget tartanak nyilván, ám a piac erõsen koncentrált: a teljes piac tavalyi nettó árbevételének (137 milliárd forint) kétharmadán a legnagyobb tíz munkaerõ-kölcsönzõ vállalkozás, mintegy 40 százalékán a lista élén álló három szereplõ (Trenkwalder, Prohumán, Addeco) osztozott.