A biztosítási törvény egyik változó elõírása szerint, ha a biztosítási szerzõdés után igénybe vehetõ adókedvezmény, vagy adójóváírás változik, akkor a biztosítók hatvan napon belül olyan szerzõdésmódosítást dolgozhatnak ki az ügyfélnek, amely továbbra is lehetõvé teszi a kedvezmény igénybevételét. A biztosítónak értesítenie kellene ügyfelét a szerzõdés általa javasolt módosításáról. Az ügyfélnek 30 napja lesz a javasolt módosítás elutasítására, ha így dönt, a biztosító akkor sem mondhatja fel a szerzõdést. Amennyiben az ügyfél a 30 nap lejártáig nem tesz semmit, akkor a szerzõdése a biztosító által javasolt módosításokkal él tovább. A módosítás kitér arra: az életbiztosítás díját úgy kell kalkulálni, hogy az elegendõ legyen a biztosító valamennyi kötelezettségének a teljesítésére. Külön kiemeli a javaslat a biztosítástechnikai tartalékok képzésére vonatkozó kötelezettséget. A biztosítási törvényben változnak a biztosítási titok szabályai is. Jelenleg a kiszervezett tevékenységet végzõnek nem kell megtartania a biztosítási titkot. A módosítás ezt kiterjeszti a könyvvizsgálóra is, a könyvvizsgálói feladatok ellátásához szükséges adatokra.
A módosító csomag a tõkepiacról szóló törvényt is módosítja. Az értékpapírok kibocsátóival kapcsolatos információkra vonatkozó uniós, úgynevezett transzparencia irányelvnek való megfelelés érdekében szükségessé vált a székhely szerinti tagállam definíciójának meghatározása. A törvényjavaslat egyértelmûsíti, hogy az egyes kibocsátók esetén melyik tagállam minõsül székhely szerinti tagállamnak, illetve a harmadik országbeli kibocsátókra is tartalmaz rendelkezéseket. A módosítás rögzíti, hogy a rendszeres tájékoztatás körébe esõ információnak nem öt, hanem tíz évig kell nyilvánosan hozzáférhetõnek lennie, és pontosítja az éves és féléves jelentések alóli kivételek körét, a legalább 100 ezer euró névértékû értékpapírt kibocsátók tekintetében. A jövõben csak a szabályozott piacra bevezetett értékpapír-kibocsátókra vonatkozik a mentesség. A törvényjavaslat, figyelembe véve az egyidejûleg több uniós piacon is jelen lévõ kibocsátókat, módosítja a féléves jelentések közzétételének határidejét is. A jelenlegi szabályozás szerint a beszámolás idõszakot követõ két hónapon belül kell közzétenni a féléves jelentést, a jövõben ez az idõszak három hónapra emelkedik.
Módosul a Magyar Nemzeti Bankról (MNB) szóló 2013. évi törvény is. A javasolt változtatás rögzíti, hogy az európai hosszú távú befektetési alapok felügyeletét az MNB látja el. A módosítás a magyar jogrendbe átülteti az EU-s irányelv által a tájékoztatási kötelezettségek megsértése esetére bevezetett új szankciókat is. A bírság maximumának meghatározása szerint a vállalkozások esetében kiszabható legfeljebb 10 millió euró, és a természetes személyek esetében kiszabható legfeljebb 2 millió euró összeget az irányelv hatálybalépésének napján, vagyis 2013. november 26-án érvényes hivatalos árfolyamon, 298,48 forinton kell átváltani a büntetés kiszabásakor.
2015.09.15
Több pénzügyi törvényt, így a tõkepiaci törvényt, a biztosítási jogszabályt és a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvényt is módosítja a nemzetgazdasági miniszter hétfõi, az Országgyûlésnek beterjesztett törvényjavaslata. Az indoklás szerint a módosítás célja egyes európai uniós jogszabályoknak a magyar jogrendbe való átültetése, de a javaslat ezzel párhuzamosan erõsíti a fogyasztóvédelmet is.