Az Európai Bizottság októberben készül bemutatni egy jogszabályjavaslatot opcionális európai szerzõdési jog bevezetésére, mivel úgy gondolja, hogy a szerzõdési jogbeli különbségek akadályozzák a határokon átnyúló kereskedelmet: mind a kkv-k mind a lakossági ügyfelek határokon átnyúló szolgáltatásvásárlását, mint az azokat nyújtó biztosítótáraságokat.
A Bizottság ezért párbeszédet kezdeményez a biztosítási szektorral az opcionális európai biztosítási szerzõdési jog lehetséges hozzáadott értékérõl, mellyel kapcsolatban már 2012-ben elkezdõdhetne a munka.
Ezen kívül Reding meg kívánja vitatni az Európai Unió Bírósága által, a Test-Achats ügyben március 1-jén hozott döntés nyomán született antidiszkriminációs kezdeményezéseket, a közlekedési balesetekkel kapcsolatos polgári perek elévülési idejét, valamint a kollektív jogorvoslati eljárások biztosítással összefüggõ vonatkozásait.
A biztos bejelentette, hogy megbeszélést hív össze a biztosítók üzleti vezetõivel, hogy megvitassák a bírói ítélet következményeit, melynek értelmében 2012. december 21-ével törvényen kívülinek minõsül a nemek szerinti megkülönböztetés a biztosítási díjakban, illetve szolgáltatásokban.
A tegnapi találkozó célja az volt, hogy megvitassák, hogy miként tud az iparág a Bíróság ítéletéhez alkalmazkodni, amely késõbb beépülhet a Bizottság iránymutatásába, melyet 2011 végéig – az ítélet életbe lépése elõtt egy évvel – el szeretnének fogadtatni.
„A Bíróság ítélete a Test-Achats ügyben végleges és kötelezõ érvényû. A Bizottság feladata most az, hogy biztosítsa annak megfelelõ végrehajtását és egyúttal a jogbiztonságot. Ennek érdekében a Bizottság irányelveket dolgoz ki az év végéig, hogy a biztosítási szektor felkészülhessen az ítélet 2012 végi életbe lépésére” – tette hozzá Reding.
A másik napirendi ponttal, vagyis a külföldi közlekedési balesetekkel kapcsolatos polgári perek elévülési idejével kapcsolatban a Bizottság úgy véli, hogy a külföldi közlekedési balesetek elszenvedõi viselik jelenleg annak kockázatát, hogy nem kapnak kártérítést, mivel az EU-országokban – ahol a baleset történt – túlságosan rövid az elévülési idõ.
Az üggyel kapcsolatban az EB nyilvános konzultációt hirdet az év vége elõtt, a 2009-es konzultációk folytatásaként, hogy javítsák a bûncselekmények áldozatainak jogait.