Igazolni kell a kgfb meglétét
2016.11.07
Az MNB folyamatosan vizsgálja a biztosítók friss és meglévõ kötelezõ gépjármû-felelõsségbiztosítási tarifái meghirdetésének és alkalmazásának jogszerûségét. A meglévõ biztosítójuknál szerzõdésüket felmondó s újrakötõ, s a biztosítóhoz újonnan szerzõdõ üzembentartók díja immár nem lehet kedvezõbb, mint a hûséges ügyfeleké. Egyes biztosítók díjtarifái akár jelentõsen módosulhatnak, így a következõ évi díjértesítõket célszerû alaposan elolvasni. A kgfb meglétét, a díjfizetés megtörténtét az üzembentartóknak szükség esetén igazolniuk kell.

A hazai kötelezõ gépjármû-felelõsségbiztosítási (kgfb) piacon idén év közepén közel 4,8 millió szerzõdés volt érvényben. Ezek közül már csak mintegy 1,9 millió szerzõdésnél esik a december 31-i naptári év végére a biztosítási évforduló. Az évközi évforduló lehetõségének jogszabályi bevezetése óta ez az arányszám folyamatosan csökken.

A 2017-re kgfb-szerzõdésüket átkötõk számát az csökkentheti majd, hogy a kgfb-rõl szóló törvény (Gfbt.) idén márciusi módosítása nyomán a biztosítók új ügyfeleiknek (beleértve a már ott lévõ szerzõdéseiket felmondóknak, s ismét újrakötõknek) nem kínálhatnak kedvezõbb díjat, mint meglévõ hûséges üzembentartóiknak. Ez alól kivétel, ha a biztosító a törvénymódosítást követõen nem hirdetett meg új díjakat, s hatályos tarifájában még szerepel az új szerzõdõk kedvezménye.

A naptári évfordulós kgfb-ügyfeleknek (üzembentartóknak) jelenlegi biztosítójuk november 11-ig küldi el 2017-re várható díjukat. Ezután december 1-jéig kell a biztosítóhoz beérkezni döntésüknek arról, hogy felmondják-e eddigi biztosítójuknál meglévõ szerzõdésüket (ha nem küldenek felmondást a mostani biztosításuk díjfizetés esetén automatikusan tovább él) és új kgfb-szerzõdést kötnek. A kgfb piacon ma jelen lévõ 14 biztosító által meghirdetett díjtarifák a Magyar Nemzeti Bank, a Magyar Biztosítók Szövetsége, illetve (saját díjaikat illetõen) egyes piaci szereplõk honlapján is elérhetõk az üzembentartóknak.

Egyes kgfb-díjtarifák az elmúlt idõszakban jelentõsen megváltoztak, így az MNB javasolja, hogy az üzembentartók mindenkor alaposan olvassák át a jelenlegi biztosítójuktól kapott díjértesítõt. A díjértesítõt javasolt alaposan áttanulmányozni, mert adott esetben az eddig fizetett díjhoz képest jelentõs díjemelkedéssel is szembesülhet az üzembentartó. Ha ennek ellenére sem szünteti meg szerzõdését, s nem köt december 31-ig újabb kgfb-t más biztosítónál jövõ évre, akkor elfogadja e jóval drágább tarifát magára nézve. A meglévõ szerzõdést az évfordulóra lehet felmondani. A felmondás akkor hatályos, ha az írásban történik, és a biztosítóhoz az évfordulót megelõzõen legalább 30 nappal beérkezik.

Az MNB fogyasztóvédelmi és prudenciális szempontból is folyamatosan vizsgálja a biztosítók kgfb díjhirdetéseit, s a piaci szereplõk ehhez kötõdõ tevékenységét. Kiemelten fordít figyelmet arra, hogy a biztosítók idõben, a törvény által elõírt módon küldték-e ki a következõ biztosítási idõszakra vonatkozó díjértesítõiket, s ebben megfelelõ tájékoztatást adtak-e az üzembentartóknak.

A Gfbt. értelmében a kgfb meglétét (a biztosítási fedezet fennállását) a hatóság – pl. egy közúti ellenõrzéskor – a kötvénynyilvántartó szervtõl történõ elektronikus lekérdezéssel is ellenõrizheti. A tapasztalatok szerint ezzel együtt is célszerû, hogy az üzembentartók a közúti forgalomban mindenkor maguknál tartsák a kgfb-szerzõdés érvényességét és a díjfizetés megtörténtét igazoló dokumentumokat. Ezek az alábbiak:

  • meghatározott tartalmú biztosítást igazoló dokumentum, jellemzõen kötvény (a kockázatviselés kezdetétõl 60 napig, ha kockázatviselés idõtartamát vagy a díjrendezettséget másképp nem igazolják);
  • meghatározott tartalmú biztosítást igazoló dokumentum (pl. kötvény) és a díj befizetését igazoló postai csekkszelvény vagy díjfizetési bizonylat (a rendezett idõszak feltüntetésével);
  • meghatározott tartalmú és formájú biztosítói igazolás; (a befizetés banki átutalásának másolatát nem fogadják el)
  • zöldkártya (zöldkártya-egyezmény országaiban) (egyes országokban a magyar (uniós) forgalmi rendszám is elég)
Egyre gyakoribb, hogy az ügyfél kgfb biztosítójával (jelentõs tarifakedvezménnyel járó) elektronikus kapcsolattartással kötött szerzõdést, s utóbbi ennek megfelelõen e-mailben küldi ki a következõ biztosítási idõszakra vonatkozó díjértesítõ levelet, illetve a díjfizetési igazolást. Az MNB javasolja ezeknek az ügyfeleknek, hogy ellenõrizzék a biztosítónak megadott e-mail címüket és annak beállításait, hogy a biztosító értesítései eljussanak hozzájuk. Ilyen esetben ugyanis – noha ezt a jegybankhoz érkezett több ügyfélmegkeresés kifogásolta – az üzembentartónak a díjigazolást magának kell kinyomtatnia, a biztosító nem kötelezhetõ erre.

Az MNB-hez érkezett további panaszok szerint szintén visszatérõ gond, hogy az ügyfél nem tekinti át rendszeresen elektronikus postafiókját (vagy e-szemetesládáját), s így következõ éves díjukról szóló, illetve az igazolásokhoz szükséges dokumentumokat nem veszi át idõben. Problémát jelenthet az is, hogy a kgfb meglétét külföldön igazoló zöldkártyát – annak formai követelményei miatt – postán küldik ki a biztosítók, így kiutazás elõtt ennek átfutási idejével számolni kell. Váratlan gyors külföldre utazás esetén ilyenkor megoldást jelenthet, ha az ügyfél személyesen, a biztosító ügyfélszolgálatán veszi át zöldkártyáját.