A magyarok átlagosan nyolc napra utaznak nyaralni egy felmérés szerint
2017.07.27
A magyarok több mint fele a nyári fõszezonban, június és augusztus között, legtöbben júliusban vagy augusztusban mennek nyaralni átlagosan nyolc napra, háztartásonként átlagosan 147 ezer forintos költségkerettel kalkulálnak - derül ki a Budapest Bank legfrissebb, reprezentatív felmérésébõl, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-nek.

Az elmúlt évhez képest nem változtak érdemben a hazai internetezõ lakosság nyaralási szokásai: idén is kétharmaduk utazik el pihenni. Háromnegyedük belföldön is nyaral, elsõsorban a Balatonnál, 35 százalékuk pedig külföldre - fõleg európai országokba - is eljut. A kutatás szerint a nyaralók kétharmada két- vagy háromfõs, negyedük pedig négyfõs vagy annál is nagyobb társaságban kapcsolódik ki. Aki nem megy nyaralni, az elsõsorban a pénzhiányra hivatkozott, 75 százalékuk, egyharmaduk pedig szabadidõ híján hagyja ki idén a pihenést.

A válaszadók 31 százaléka 200 ezer forintnál is többet fordít a nyaralásra, elsõsorban a külföldön vagy a hosszabb ideig nyaralók. A magyarok háromnegyede az elõre spórolt pénzét, harmada pedig az aktuális havi jövedelmét is felhasználja a költségek finanszírozására. Az adóváltozások nyomán a cafetéria elemek, mint például a SZÉP-kártya és az Erzsébet-utalvány aránya azonban jelentõsen csökkent a pihenés finanszírozásában. Idén ugyanis a korábbi 26 százalék helyett csak 19 százalék használja fel ezeket ilyen célra, és a kiadások mindössze kilenc százalékát fedezik ebbõl. A válaszadók hat százaléka hitelt is igényel a szükséges összeg pótlására. 

Idén a nyaralás alatt a magyarok döntõ többsége, 87 százaléka a tavalyi évhez hasonlósan elsõsorban készpénzzel fizet, míg a bankkártyát az utazók 57 százaléka veszi elõ.