Hol tartanak a magyar lakásárak a környékbeli országokhoz képest?
2017.09.07
Magyarország az elmúlt években rendre az európai élmezõnybe került a kiadott lakásépítési engedélyek és a lakásárak emelkedése alapján. A magyar lakáspiacnak van még tere a további drágulásnak, mert a környezõ országokhoz képest még mindig Magyarországon lehet a legolcsóbban ingatlanhoz jutni - derül ki az ingatlan.com elemzésébõl, amely a régiós országok - Csehország, Szlovákia, Lengyelország és Románia - lakáspiacait vizsgálta a legfrissebb hivatalos adatok alapján.

Együtt kezdték a drágulást

Az ingatlanok áremelkedése nagyjából egyszerre indult el a régiós országokban, igaz, eltérõ tempóban. Románia kivételével az érintett országokban már 2014-ben nõttek az árak az elõzõ évhez képest. Magyarországon például 3,1 százalékkal, míg Csehországban, Lengyelországban és Szlovákiában visszafogottabb, 1,2-1,8 százalékos volt a drágulás, Romániában 2014-ben 1,2 százalékkal csökkentek az árak. A következõ években valamennyi régiós országban emelkedés volt. A legfrissebb - idei elsõ negyedéves - adatok szerint 8 százalékos volt az éves drágulás Magyarországon, ami kétszerese az uniós átlagnak. A legnagyobb drágulást Csehország könyvelhette el, ott 13 százalékos volt az éves áremelkedés mértéke az idei elsõ negyedévben.

Balogh László, az ingatlan.com vezetõ gazdasági szakértõje elmondta, hogy hazánkban és a környezõ országokban tapasztalható dinamikus áremelkedés elsõsorban a fõvárosokra és nagyvárosokra, illetve azok agglomerációira jellemzõ. A régióinkban található kisebb településeken jóval szerényebb az áremelkedés mértéke.

Árak és városok

Szlovákiában a Pozsony környéki átlagos négyzetméterár 1873 euró volt, ami 570 ezer forint feletti összeget jelent március végi árfolyamon számítva. A lengyelországi Varsóban átlagosan több mint 530 ezer forint körül volt egy négyzetméter az elsõ negyedévben forintban kifejezve. A román fõvárosban, Bukarestben idén március végén 1200 euró környékén, azaz 370 ezer forintnál jártak az átlagos négyzetméterárak. Prágában az átlagár 635 ezer forintnak megfelelõ cseh koronára emelkedett az idei elsõ negyedévben, ugyanakkor Csehországon belül is jelentõsek az eltérések: van olyan térség, ahol koronáról átszámítva 100 ezer forintos négyzetméterár adódott.

Mennyi jövedelemre van szükség egy lakáshoz?

Az ingatlan.com azt is megvizsgálta, hogy az egyes országok nettó átlagjövedelmeit is figyelembe véve melyik fõvárosban hány havi fizetést kell félretenni egy 50 négyzetméteres lakás megvásárlásához. Régiónkban a szlovák fõváros a legdrágább: Pozsonyban 11,3 évnyi átlagjövedelem szükséges a lakásvásárláshoz. Ezt követi Prága 10,9 évvel, majd Bukarest jön 9,7 évnyi jövedelemmel. Varsóban már csak 8,5 évnyi fizetést kell félretenni egy 50 négyzetméteres lakás megvásárlásához, Budapest pedig a legolcsóbb 7,6 évnyi jövedelemmel. “Magyarországon már az elmúlt idõszakban is drasztikusan emelkedtek a lakásárak, de a hazai ingatlanárak nem számítanak kiugrónak a térségben. Ez azt vetíti elõre, hogy az elkövetkezendõ 2-3 évben is a drágulás maradhat az irányadó trend, de az áremelkedés mértéke jelentõsen csökkenhet” - értékelte az eredményeket az ingatlan.com szakembere.