A klímaválság csapadékosabb teleket hoz az Egyesült Államok nagy részébe
2024.10.14

Egy új tanulmány szerint az Egyesült Államokban a globális felmelegedés miatt a legtöbb ember csapadékosabb, szélsőségesebb időjárással és csapadékkal járó télre számíthat.

A kutatócsoport - Akintomide Akinsanola, a Chicagói Illinois-i Egyetem (UIC) föld- és környezettudományi adjunktusa vezetésével - éghajlati modellek segítségével vizsgálta meg, hogyan változik a téli csapadék Amerikában ebben az évszázadban.

„Azt találtuk, hogy a nyári és más évszakokkal ellentétben, ahol a csapadék előrejelzett változásai nagyon bizonytalanok, a téli csapadék erősödése várható” - mondta Akinsanola az UIC sajtóközleményében. „Ez jóval gyorsabb lesz, mint amit a történelmi adatokban láttunk.”

A kutatók megállapították, hogy az ország egyes területein a nagyon csapadékos telek - amelyek a téli csapadékmennyiség tekintetében az első öt százalékba tartoznak - akár négyévente egyszer is előfordulhatnak.

Akinsanola rámutatott, hogy a változások - azzal együtt, hogy a hó sok területen esőre változik - drámai hatással lennének az árvizekre, a vízkészletekre, a mezőgazdaságra és más, az éghajlatra érzékeny területekre.

A tanulmányban közel 20 Földrendszer-modellt használtak fel az USA hét alrégiójának elemzéséhez, ahogyan azt a Nemzeti Éghajlatértékelési Jelentés meghatározta.

A tanulmány a 2070 és 2099 közötti időszakra előre jelzett csapadékmennyiséget hasonlította össze az 1985 és 2014 közötti időszakkal. Megállapította, hogy a téli csapadékmennyiség országszerte átlagosan körülbelül két-öt százalékkal nőne a felmelegedés minden egyes fokával.

Az előrejelzések szerint az északnyugati és az északkeleti régióban lesz a legnagyobb növekedés az abszolút változás tekintetében - áll a sajtóközleményben.

A hét régióból hatban várhatóan gyakrabban fordulnak elő nagyon csapadékos telek, a legjelentősebb növekedést a középnyugati és az északkeleti régióban tapasztalták. Az egyetlen régió, ahol az előre jelzett változások nagyon bizonytalanok és nagyon kicsik voltak, a déli síksági államok, mint Oklahoma és Texas voltak.

Akinsanola kifejtette, hogy a régióban a szélsőségesen száraz események gyakoriságának növekedése meghaladja vagy ellensúlyozza a szélsőségesen nedves események növekedését.

„Az eredmények rávilágítanak arra, hogy a téli csapadék változásai országszerte jelentős hatással lesznek, és egyes régiókban nagyobb hatással, mint a tavaszi és nyári csapadék várható változásai” - áll a sajtóközleményben.

Az is valószínű, hogy a csapadék összetétele sok területen változni fog. Korábbi tanulmányok azt jósolták, hogy a hőmérséklet emelkedésével a csapadék egyre inkább eső formájában hullik majd a hó helyett, ami a hó mélységének csökkenéséhez vezet. A hótakaró csökkenése a magasabb csapadékmennyiséggel együtt megterheli a meglévő rendszereket, mondta az UIC.

„Szükség lesz az infrastruktúra frissítésére vagy korszerűsítésére, mert nem csak az átlagos csapadékmennyiségről beszélünk, hanem a szélsőséges események növekedéséről is” - mondta Akinsanola a sajtóközleményben. „A vízelvezető rendszereket és az épületeket fejleszteni kell majd, hogy megbirkózzanak az esetleges árvizekkel és viharkárokkal” - tette hozzá.