Új katasztrófavédelmi program indul a veszélyeztetett csendes-óceáni szigetek támogatására
2024.11.08

A Lloyd's, a világ egyik vezető biztosítótársasága, és az ENSZ Tőkefejlesztési Alapja (UNCDF) közösen dolgoztak ki egy katasztrófavédelmi eszközt, amely segítséget nyújt a csendes-óceáni kis szigetországok számára a katasztrófakockázati finanszírozás biztosításában.

A projekt az Aon biztosítótársasággal együttműködésben valósult meg, célja pedig, hogy a fenntartható piacok kezdeményezés keretében a COP26-on vállalt kötelezettségeknek megfeleljen. A munkacsoport feladata, hogy ösztönözze a katasztrófák által fokozottan fenyegetett országokban az ellenállóképesség növelését célzó intézkedéseket.

A Lloyd's a globális viszontbiztosítási piac kapacitásait kihasználva, a helyi iparággal együttműködve felméri a térség válságállósági igényeit, és biztosítja a szükséges fedezetet. Ez a biztosítási összeg emelését is jelentheti, mely például 1 000 dollárról 2 000 dollárra nőhet egy-egy biztosítási kötvény esetében, akár 100%-os kártérítést is biztosítva egy-egy katasztrófa esetén.

Az új eszköz elsőként a Fidzsi-szigeteken, Pápua Új-Guineában és Szamoán kerül bevezetésre, ahol a természeti katasztrófák, így trópusi ciklonok, földrengések, szökőárak és árvizek elleni védekezésben nyújt fedezetet. Hosszú távú cél, hogy az eszközt más régiókban is bevezessék, ideértve a Karib-térséget, Ázsiát és Afrikát.

A Lloyd's és az Aon a továbbiakban is támogatja az UNCDF meglévő programjainak bővítését, hogy a csendes-óceáni szigetek lakosságának katasztrófa elleni védelme erősödjön.

John Neal, a Lloyd's vezérigazgatója elmondta: „A biztosítási ágazat évtizedek óta foglalkozik katasztrófakockázati finanszírozással, és egyre fontosabb szerepet tölt be a tőke és személyre szabott befektetési megoldások biztosításában az ellenállóképesség kiépítéséhez. Ennek az új eszköznek a létrehozása megerősíti a Lloyd's és a viszontbiztosítási szektor szerepét abban, hogy a csendes-óceáni szigeteken élők gyorsabban tudjanak reagálni a katasztrófákra és hamarabb felépülhessenek azokból.”

Pradeep Kurukulasuriya, az UNCDF ügyvezető titkára hozzátette: „Az UNCDF kiemelt feladata, hogy vegyes finanszírozási eszközöket biztosítson olyan feltörekvő gazdaságok számára, mint a kis szigetországok, amelyek az éghajlatváltozás miatt különösen sérülékenyek. A támogatások, garanciák és kedvezményes kamatozású kölcsönök kombinációjával az UNCDF célja, hogy fenntartható megoldásokat nyújtson a helyi közösségek ellenállóképességének növelése érdekében.

„Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy a biztosítási és viszontbiztosítási szektorral együttműködve létrehozzunk egy olyan befektetési eszközt, amelyet a csendes-óceáni térségben tesztelhetünk és kiterjeszthetünk más piacokra is.”

Ez az innovatív kezdeményezés kulcsszerepet játszik a veszélyeztetett szigetek lakosságának védelmében, elősegítve a gyorsabb helyreállást és hosszú távú stabilitást a katasztrófa sújtotta területeken.