A Healix globális biztonsági és egészségügyi kockázatkezelési vállalat új felmérése szerint a politikai instabilitás megelőzte a szélsőséges időjárási viszonyokat, mint a vállalkozások legnagyobb kockázati tényezője.
A változó szövetségek és a geopolitikai helyzet növekvő megosztottsága hozzájárult ahhoz, hogy a felmérésben részt vevők 96%-a úgy véli, hogy a világ veszélyesebb hely lett.
A Healix 2025-ös kockázati radarjelentése szerint a cégek a politikai instabilitást (35%), a világjárványokat és betegségeket (34%), valamint a kormányzást, szabályozást és szankciókat (32%) jelölték meg a három legnagyobb aggodalomra okot adó tényezőnek. A tavalyi jelentés szerint a vállalatok 43%-a a szélsőséges időjárást tartotta a működésüket 2030-ig fenyegető legnagyobb kockázatnak.
Az orosz-ukrán konfliktus a 2025-ös működésre ható legfőbb kockázati tényező, amelyet szorosan követ az amerikai választások eredménye, mivel a vállalkozásoknak az ellátási lánc megszakadásával, a fokozott protekcionizmussal és az ingadozó nyersanyagárakkal kapcsolatos kérdésekkel kell szembenézniük. A felmérésből az is kiderül, hogy a vállalkozások bizalmatlanok a kockázatokra való felkészültséget illetően: a válaszadók 58%-a a „nem nagyon ellenálló” vagy csak „valamelyest ellenálló” minősítést adta szervezetének. A válaszadók több mint fele (56%) azt is elismerte, hogy csak korlátozottan bízik abban, hogy képes lenne elviselni egy nagyobb zavarhelyzetet.
Sir Richard Shirreff tábornok, a Healix kockázati és biztonsági tanácsadó testületének elnöke elmondta: „A globális közösség bizalma egyre csökken, és mint mindig a geopolitikai kérdések esetében, itt sem látszik gyors megoldás. A nemzetközi rend a lábunk alatt változik, és olyan változékony környezetet teremt, amely még a legtapasztaltabb üzleti vezetők ellenálló képességét is próbára teszi. Mivel a globális rend továbbra is töredezik, a vállalkozásoknak olyan jövővel kell szembenézniük, ahol az ingadozás és a kiszámíthatatlanság az új normális állapot, ami arra kényszeríti őket, hogy újragondolják kockázatkezelési stratégiáikat és azt, hogy miként lehet ellenálló képességet kialakítani a váratlan eseményekkel szemben.”