Egy kis elõvigyázatossággal sok bosszúságtól és kiadástól is megkímélhetjük magunkat
2018.07.30
Az utóbbi hetek heves viharai jelentõs károkat okoztak országszerte. Mivel a nyári idõszakban jelentõsen nõ a kockázata annak, hogy a viharok, zivatarok további komoly károkat okoznak az ingatlanokban, a Genertel biztosító összegyûjtötte azokat a tennivalókat, amelyekkel jelentõsen mérsékelhetjük a károk bekövetkeztének kockázatát.

Tetõ és eresz 

A tetõt és az ereszcsatornákat érdemes rendszeresen ellenõrizni. A sérült tetõfedést a vihar tovább bonthatja, és az így keletkezõ nyíláson az esõvíz is bejuthat, eláztatva falainkat, bútorainkat. Az ereszcsatorna eldugulása, elcsúszása vagy kilyukadása miatt az esõvíz a ház falán folyhat végig, így teljesen beázhatunk, a falak bepenészedhetnek. 

Vigyünk mindent fedett helyre 

Kerti bútorainkat vagy rögzítsük, vagy vigyük fedett helyre, nehogy a vihar felkapja õket. Ilyen esetben ugyanis nemcsak az elsodort tárgyakban keletkezhet kár, de azok más eszközöknek vagy akár az ablaknak is nekicsapódhatnak. A kukát tegyük olyan helyre, ahol a szél nem boríthatja fel. 

Minden legyen becsukva 

Zárjunk be minden ablakot és ajtót. A zuhogó esõ eláztathatja a padlónkat, berendezéseinket, vagy a légnyomáskülönbség miatt betörhet az üveg. Még jobb, ha a függönyöket is behúzzuk. Ha viharban véletlenül mégis kitörne az üveg, a függöny fel tudja fogni a szétrepülõ szilánkokat.

Húzzuk ki a dugaljból 

Se tévé, se számítógép, se légkondi, semmi se maradjon áram alatt! Még ha nem is közvetlenül az otthonunkba csap bele a villám, a közeli kisülés is hirtelen fellépõ csúcsfeszültséget okozhat a vezetékekben, ami tönkreteheti elektromos eszközeinket.Míg az otthonunkra kívülrõl villámhárítót szereltethetünk, addig bentre gondoskodhatunk túlfeszültség-védelmi berendezésrõl. Ez utóbbi sem nyújt azonban minden esetben elegendõ biztosítékot a bajok elkerülésére, ezért jobb, ha ilyenkor is maradunk az áramtalanításnál. Nem árt tudni, hogy viharok idején a villámcsapás az egyik leggyakoribb károkozó. 

Figyeljünk a fákra

A fáinkat érdemes rendszeresen ellenõrizni, a meggyengült ágakat lefûrészelni. Ha ugyanis egy kidõlt fa vagy letört ág beteg, korhadt, kiszáradt volt, akkor az általános biztosítás nem feltétlenül fedezi majd a kárt.

Fényes ötlet 

Gyakori következménye a viharnak az áramszünet – okozhatja a vezetékekre zuhanó ág, kiforduló villanyoszlopok, villámcsapások és így tovább. Érdemes tehát felkészülni, otthon feltöltött elemlámpákat tartani.

Amikor már elment a vihar

Ha minden elõvigyázatosság ellenére megtörténik a baj, akkor mielõbb intézkedjünk, hogy elkerüljük a további károkat (pl. a tetõn keletkezett lyukat fedjük le fóliával). Tartsuk meg a kicserélt elemeket (pl. sérült csövet) és készítsünk fényképeket, hogy a kárszakértõ pontos képet tudjon alkotni az eseményrõl.

Gondoljunk a növényeinkre

A nyári viharok kedvenc növényeinkre is veszélyt jelenthetnek. A nagyobb lombozatú cserepeseket ezért érdemes kikötni a teraszon, balkonon is, hogy ne borulhassanak fel, törhessenek össze. Az ablakba pedig úgy kitenni õket, hogy biztosan ne fordulhassanak le. Fiatal, gyenge törzsû kis fákat is tanácsos legalább három oldalról megtámasztani, hogy ne tudja kifordítani õket a szél.