Eufória a lakáspiacon
2018.08.15
Eufória a lakáspiacon: ezzel a címmel adta ki a GKI Gazdaságkutató legfrissebb ingatlanpiaci elemzését. A GKI fõvárosi ingatlanpiaci indexének értéke 2018 júliusában 5, míg az ország egészére vonatkozó jelzõszám értéke 4. A fõvárosi index 3, míg az országos csaknem 2 ponttal emelkedett az elõzõ, áprilisi felméréshez képest. Mindkét index éves alapon 4-4 ponttal emelkedett, s ezzel historikus csúcsukra emelkedtek, azaz a korábbi felmérések során az ingatlanpiac egészét illetõen még sosem voltak ennyire derûlátók a piaci szereplõk – tette közzé legfrissebb elemzésében a GKI Gazdaságkutató Zrt.

Jelen felmérés 110 ingatlanokkal foglalkozó cég és 1122 vállalat bevonásával készült. A lakossági minta 1000 fõs, nem, életkor, lakóhely és iskolai végzettség szerint reprezentatív.
A fõvárosi és a magyarországi ingatlanpiaci index egy számba sûríti az egyes részpiacok (a lakás-, az iroda-, az üzlethelyiség- és a raktárpiac) következõ egy évben várható helyzetére vonatkozó várakozásokat, s ezzel összefoglaló képet ad az ingatlanpiaci kilátásokról.
Lakáspiac: tovább növekszik a kereslet és az árak A fõvárosi és az országos lakáspiaci indexek (amelyek az ingatlanos cégek illetve a lakosság várakozásait sûrítik egy-egy számba) a jelen felmérés során egyaránt 11-11 ponttal nõttek. Mindkét index historikus csúcsra ért, azaz a felmérés történetében még sosem lehetett ilyen magas indexértékekkel találkozni. Azaz a lakáspiaci szereplõk immár derûlátóbbak, mint a válság elõtt voltak.
A válaszadó ingatlanokkal foglalkozó vállalkozások körében a következõ 12 hónapra vonatkozó kilátások mindhárom vizsgált körzetben (azaz Közép-, Kelet- és Nyugat-Magyarországon is) kisebb-nagyobb mértékben javultak.
A lakásvásárlásra és -építésre vonatkozó lakossági várakozások az egy negyedévvel ezelõttihez képest nagyon jelentõsen élénkültek. Áprilishoz képest a biztos szándékú körben (tehát, azok körében, akik a következõ egy évben biztosan elindítanak egy vásárlási vagy építési tranzakciót) 25, míg a valószínû szándékú körben 43 százalékpontos növekedés következett be. Ennyire derûlátó a lakosság utoljára 2008 elején volt, azaz a lakossági kilátások 10 éves csúcsra emelkedtek.
A lakásfelújításra és korszerûsítésre irányuló lakossági várakozások is számottevõen javultak az egy negyedévvel ezelõttihez képest. A valószínû körben 24, a biztos szándékú körben 33 százalékpontos bõvülés valósult meg. Mindez éves alapon rendre 71 és 56 százalékpontos emelkedést jelent.
A használt lakások várható áremelkedési üteme Budapesten összességében kissé emelkedett az egy negyedévvel ezelõttihez képest, 3,3-rõl 4,5%-ra. A vidéki régiókban nem változtak a várakozások, keleten 3, nyugaton 4-5%-os emelkedés várható.
Az új építésû lakások esetében a következõ egy évben 3-6%-os áremelkedésre lehet számítani.
Építési telek: az új lakások kedvezményes áfakulcsának vége letörte a kilátásokat Az országos telekpiaci index negyedéves alapon 10, a budapesti 20 ponttal csökkent. Az indexek az elõbbi esetben 2, az utóbbi esetben 4 éves mélypontra estek vissza. Az építési telkek ára várhatóan 3-6%-kal nõhet a következõ egy évben.
Irodapiac: Budapesten minden szép és várhatóan még szebb lesz Az irodák kihasználtsága Budapesten és környékén 2018. második negyedévében enyhén emelkedett, s ezzel kissé meghaladja a 91%-ot, ami éves alapon 5 százalékpontos emelkedést jelent. Kelet-Magyarországon az áprilisban mért 86%-os kihasználtság júliusra 84%-ra csökkent, míg Nyugat-Magyarországon az áprilisi 89 %-os mutató júliusra 90 %-ra növekedett. A fõvárosi irodapiaci index az elõzõ felméréshez képest 5 ponttal emelkedett, míg az ország egészére vonatkozó mutató 2 ponttal csökkent. Az irodabérleti díjakban Budapesten és környékén a következõ egy évben 3% körüli, a vidéki régiókban legfeljebb „jelképes” emelkedés várható.
Üzlethelyiség-piac: kissé romlottak a kilátások A kereskedelmi ingatlanpiacot illetõ kilátások az elmúlt két évben viszonylag szûk sávban mozogtak, s bár idén júliusban negatív fejlemények voltak regisztrálhatók, ez most sincs másként. Az üzlethelyiség-piaci index a fõvárosi agglomerációra vonatkozóan 5, az ország egészére vonatkozóan 3 ponttal csökkent a legutóbbi felméréshez képest. Az egy évvel ezelõtti szintet mindkét jelzõszám 3-3 ponttal múlja alul.
A bérleti díjak esetében Budapest lehet az élenjáró (a következõ egy évben 4%-os emelkedés várható), vidéken csak szerény emelkedés valószínû.
Raktárpiac: a fõvárosban és környékére vonatkozóan nõtt a derûlátás A logisztikai ingatlanok kihasználtsága továbbra is magas, a kihasználtsági ráta a fõvárosi agglomerációban jelenleg 91%, a nyugati országrészben 92%, míg a keleti régióban pedig 85%. A jelen felmérés eredményei szerint a fõvárosi raktárpiaci index tovább emelkedett (negyedéves alapon 3 százalékponttal), míg az ország egészére vonatkozó kissé csökkent (2 ponttal).
A bérleti díjakra vonatkozó várakozások áprilishoz képest megugrottak, a válaszadók a következõ egy évben 3-5%-os díjemelkedésre számítanak.