Az árvízveszélyes otthonok jövője: Swiss Re stratégiája az Egyesült Királyságban
2025.02.19

Jason Richards, a Swiss Re egyesült királyságbeli és írországi P&C Reinsurance vezérigazgatója összehangolt erőfeszítésekre szólítja fel a kormányt, az újra-biztosítókat és a szélesebb üzleti közösséget annak érdekében, hogy ellenállóbb infrastruktúrát építsenek ki az árvizek és a viharok növekvő kockázatának csökkentése érdekében, különösen ott, ahol az árvízveszélyes területek fejlesztése elkerülhetetlen.

A Brit Biztosítók Szövetségének (ABI) adatai azt mutatják, hogy a biztosítók rekordösszegű, 585 millió fontot fizettek ki 2024-ben az olyan események miatt, mint a szélviharok és az áradások, az otthonokban és vagyontárgyakban okozott időjárási károk miatt.

Az új adatok arra utalnak, hogy a következő öt évben több mint 100 000 új lakás épülhet az árvízveszélyes területeken.

Richards azt mondta: „A kormány egyértelmű célja, hogy 1,5 millió otthont építsen a következő években. Ez jó hír, azonban az embereknek meg kell bizonyosodniuk arról, hogy ezek az ingatlanok biztonságos területeken épülnek.”

Majd hozzátette: „Mivel az Egyesült Királyság egyre sebezhetőbb az árvízkockázattal szemben, társadalmunk és gazdaságunk hosszú távú jólléte forog kockán.”

Richards rámutatott, hogy a legtöbb meglévő árvízvédelmi infrastruktúra a fejlett piacokon több mint 50 évvel ezelőtt épült, és mostanra elérte élettartamának végét.

Jelentős beruházásokra van szükség az infrastruktúra funkcionális állapotának fenntartásához és annak biztosításához, hogy hatékonyan kezelje a jelenlegi klíma- és hidrológiai feltételek által támasztott kihívásokat” – mondta el Jason Richards.

Bár ezek a lépések költségesek lesznek, azonban egy friss Swiss Re tanulmány szerint az árvízvédelmi intézkedések, mint a gátak, duzzasztógátak és árvízkapuk létrehozása, akár tízszer költséghatékonyabbak lehetnek, mint az újjáépítés.

Richards folytatta: „A tervezési és kivitelezési szakaszba be kell vonni a biztosítást, ha a lehető legnagyobb hatást szeretnénk elérni. A biztosítás pénzügyi védelmet nyújt a késedelmek és károk ellen, segítve a projektek időben és költségvetésen belüli maradását.”

Végül az alkalmazkodási tervezésnek minden érdekelt felet figyelembe kell vennie, hogy kezelje az azonnali és hosszú távú kockázatokat. A Flood Re kiváló példa arra, hogy a kormány és a biztosítási ipar együttműködése hogyan segíthet kezelni az árvízvédelmi hiányt nemzeti szinten, és számos más ország is elkezdett Build Back Better politikát alkalmazni.”

Richards hangsúlyozta, hogy további lépésekre van szükség az emberek védelme és a gazdaság biztonsága érdekében. Kijelentette, hogy csak a koordinált tervezés és előkészítés révén válhatnak ezek az erőfeszítések olyan rendszerekké, amelyek hatékonyan mérséklik az árvízi kockázatokat.