Pusztító földrengés Mianmarban: A régió szeizmikus kockázatai és az alulbiztosítottság
2025.04.09

2025. március 28-án, egy 7,7-es erősségű, rendkívül pusztító földrengés rázta meg Mianmar középső részét, több mint 3000 ember életét követelve. Becslések szerint a halálesetek száma akár a 10 000-t is elérheti, ami ezzel a térség egyik legtragikusabb természeti katasztrófájává teheti az eseményt, és ez a legnagyobb földrengés a 1912-es Maymyo-i földrengés óta. A katasztrófa súlyos humanitárius következményekkel járt, amelyet tovább súlyosbított az országban dúló polgárháború.

A földrengés a szomszédos Thaiföldön is komoly károkat okozott, többek között egy épülő felhőkarcoló összeomlását a fővárosban, Bangkokban, ahol legalább 13 ember vesztette életét.

Jelentős gazdasági veszteségek várhatóak az esemény következtében, bár a biztosított veszteségek várhatóan csekélyek lesznek, ami a régió alacsony biztosítási lefedettségét tükrözi.

A tragédia a Sagaing-törésvonal mentén történt, Mianmar egyik legaktívabb földtani rendszerében, amely több mint 1200 kilométer hosszan húzódik. Ezen a törésvonalon a múltban is történtek jelentős földrengések, többek között 1931-ben és 1946-ban 7,3-nál nagyobb erősségűek, és 1930 óta összesen hat 7,0-nál erősebb földrengés.

Andy Souter, a Howden Re Ázsia-csendes-óceáni régiójának vezetője így nyilatkozott: „Ez egy jelentős emberi tragédia. Sajnos, figyelemfelhívó esemény is egyben, amely rámutat arra a védelmi résre, ami az új piacokra irányuló biztosítási tőke szükségességét hangsúlyozza. A földrengés kockázata Thaiföldön, a tájfunokhoz és árvizekhez képest, alacsonynak számít, bár a régióra vonatkozó földrengési modellek szerint ezek nem számítanak ritkaságnak. Bangkokban, ahol nagy értékű ingatlanok koncentrálódnak, gyorsan felhalmozódhatnak a veszteségek.”

Dr. Myrto Papaspiliou, a Howden Re nemzetközi katasztrófamodell-kutatási osztályának vezetője hozzátette: „Thaiföld 76 tartománya közül csak 10, elsősorban az északnyugati részen, van besorolva földrengési kockázati zónába. Azonban Bangkok mély, lágy, alluviális talaja felerősíti a rengéseket, így a dél-kínai és mianmari nagyobb földrengések is érezhetőek és potenciálisan károsak lehetnek a városban. Ezt bizonyítja a 2014-es Chiang Rai-i Földrengés és különösen a 2004-es Szumátrai Földrengés, bár az utóbbi esetben a cunami játszotta a fő szerepet.”