Az április 1-jei viszontbiztosítási megújítások során jelentős árelőnyöket élvezhettek a biztosítótársaságok. Aon, azaz a globális tanácsadó és kockázatkezelési szolgáltató szerint, a versenyképes viszontbiztosítási környezet, a kedvező természeti káraktivitás és a megerősödött tőkehelyzet együttesen teremtették meg a biztosítók számára kedvező árazási feltételeket.
Az ázsiai-csendes-óceáni régióban – különösen Japánban, Dél-Koreában és Indiában – április 1-je hagyományosan kulcsfontosságú időpont a viszontbiztosítási szerződések megújítására. Az idei évben a januári pozitív trendek folytatódtak: a viszontbiztosítók jelentős kapacitásokat mozgósítottak, ami sok esetben kétszámjegyű díjcsökkenést eredményezett, elsősorban az ingatlan- és kockázattal kiigazított katasztrófakockázati fedezetek esetében.
A globális viszontbiztosítói tőkeállomány 2024-ben rekordszintre, 715 milliárd dollárra emelkedett. Ennek hátterében a stabil működési eredmények mellett a katasztrófakötvény-piac jelentős bővülése áll – az év első negyedévében az aktív katasztrófakötvény-keret meghaladta az 50 milliárd dollárt.
Kedvező irányba mozdultak el azok a szegmensek is, amelyeket korábban nehezebb volt biztosítani – például a kockázatonkénti fedezetek. A biztosítók egyre tudatosabban használják ki a piaci versenyt és a viszontbiztosítók növekedési stratégiáját, hogy kedvezőbb feltételeket és komplexebb támogatási struktúrákat érjenek el.
„Ügyfeleink számára áprilisban is kedvező piaci és árazási környezet állt rendelkezésre, amit az Aon szakmai tudása és piacismerete is támogatott. Az előttünk álló évközi megújítások során további lehetőségeket látunk a frekvenciavédelem és feltöltési fedezetek irányába, különösen azoknál a biztosítóknál, amelyek magas teljesítményű megoldásokban gondolkodnak” – nyilatkozta George Attard, az Aon Reinsurance Solutions regionális vezetője.
Az Aon szerint a jelenlegi nagy tőkeellátottság és a stabil viszontbiztosítói érdeklődés továbbra is vásárlói piacot eredményez. Ez különösen előnyös lehet a fakultatív viszontbiztosítási konstrukciókat alkalmazó társaságok számára, amelyek így rugalmasabb és költséghatékonyabb megoldásokat kínálhatnak az egyre bővülő ázsiai piacon – különösen az ingatlanbiztosítás és pénzügyi termékek területén.