A klímaváltozás miatt egyre szélsõségesebb idõjárási jelenségek a tavalyi évben is komoly hatással voltak a mezõgazdasági növénytermelésre. A Groupama Biztosító tapasztalatai szerint egyre gyakoribbak azok a károk, melyek az extrém idõjárási körülmények miatt következnek be, így koncentráltan idéznek elõ a korábbi években megszokotthoz képest jóval nagyobb károkat. Egyre gyakrabban okoz különösen nagy károkat az extrém erõsségû szél vagy a hirtelen lehulló nagy mennyiségû csapadék.
„Az extrém intenzitású idõjárási események miatt gyakran elõfordul, hogy partereink több tíz millió forintos kárt szenvednek el. Ezek az ország különbözõ részein a legkülönfélébb növénykultúrákat érintik. Több, mint 20 millió forintos szolgáltatást fizettünk például szabolcsi almatermesztõnek, de hasonló volumenû kára volt egy Borsod-Abaúj-Zemplén megyei olajtök termelõnek is” – mondta el Balázs András a Groupama Biztosító Vállalati Vagyon- és Felelõsségbiztosítási fõosztályvezetõje.
A Groupama Biztosító 2018-ban összességében több mint egymilliárd kárkifizetést teljesített. Elmondható, hogy továbbra is a lábon álló növényállományokat érintik leginkább a károk: az összes kárbejelentés háromnegyede, és a kifizetett szolgáltatás közel 90%-a növénybiztosításokhoz kapcsolódik. A legjellemzõbb kár még mindig a jégesõ, több, mint 1000 érkezett tavaly a biztosítótársasághoz.
Kedvezõ változások a díjtámogatásban
A díjtámogatásban részesíthetõ mezõgazdasági biztosításokat szabályzó pályázati kiírás kedvezõ módon változott tavaly év végén. Bõvült a legbõvebb, kilenc kockázatot tartalmazó „A” típusú biztosítási csomag keretében választható növények köre: bekerültek olyan gyümölcsök is, mint kajszi, õszibarack, cseresznye, meggy, dió, mogyoró, mandula. Az elõzõ évben 5 milliárd forintra nõtt a támogatásra szánt éves keretösszeg, és ez a magasabb intenzitású támogatás fennmarad a 2019-es biztosítási évre is.
A Groupama Biztosító amellett, hogy átvezette a pályázatban történt változásokat saját termékeiben, több ponton még ügyfélbarátabbá tette szerzõdési feltételeit, az egyre gyakoribbá váló viharkáresemények kapcsán pedig az eddiginél szélesebb körû szolgáltatást nyújt a gazdáknak.