A korábbi évekhez hasonlóan várhatóan idén is több tízezer magyar látogat majd a szomszédos országok sípályáira. Az idei szezonban sem változott a trend, továbbra is Ausztria számít a legnépszerûbb célországnak. A 2. és 3. helyért a környezõ országok (Szlovákia, Szlovénia) síterepei, valamint Olaszország és Franciaország sípályái versenyeznek.
Bár a legtöbben az Unió területén töltik téli vakációjukat, csak kevesen tudják, hogy az ingyenes Európai Egészségkártya korántsem nyújt teljes védelmet, ha balesetet szenvedünk: a kártya csak állami ellátásra jogosítja fel a tulajdonosát, így ha magánkórházba szállítanak bennünket – mert például a baleset helyéhez egy ilyen intézmény van a legközelebb –, nekünk kell állni a kezelés költségeit. Sokan nem is gondolnak bele, hogy egy-egy baleset milyen költségekkel járhat megfelelõ utasbiztosítás nélkül. Európán belül a kisebb ambuláns orvosi ellátásokért akár 400 ezer forintot, míg súlyosabb esetekben több millió forintot is kifizettethetnek velünk. A síszezon legnépszerûbb európai országaiban a kórházi költségek napi 100 és 600 ezer forint között mozognak. Nem érdemes tehát a napi pár száz forintos biztosításon spórolni.
„Síeléskor egy rossz mozdulat is elég ahhoz, hogy balesetet szenvedjünk. Egyik ügyfelünket egy franciaországi sípályán érte baleset. A felvonóból készült kiszállni, de lécei összeakadtak, a lába kicsavarodott, õ pedig rázuhant a forgójára, és combnyaktörést szenvedett.
A sérülés miatt mûtétre volt szükség, amit csak azután kezdtek el a kórházban, miután munkatársaink átküldték a fizetési garanciát a hegyimentõknek és a kórháznak. A gyors egyeztetésnek köszönhetõen elvégezték a mûtétet, és ügyfelünk 2 nappal késõbb már itthon folytathatta a gyógyulást.” - mondta el Lengyel Márk, az EUB általános vezérigazgató-helyettese.
Az utasbiztosítás kiválasztásakor érdemes figyelnünk a speciális szolgáltatásokra is. Nagyon gyakori és személyenként több tízezer forintos kárt is jelenthet, ha egy baleset miatt nem tudjuk kihasználni a síbérletünk hátralévõ napjait. Ezenkívül fontos szempont, hogy a kiválasztott szolgáltatás felelõsségbiztosítást is tartalmazzon, ugyanis ha mi okozzuk a síbalesetet ugyanúgy kötelesek vagyunk helytállni a kárért, mint egy közúti baleset esetén. Szakértõk véleménye szerint egyre gyakoribbak lesznek a kártérítési perek az európai országokban, ezért is növekszik a felelõsségbiztosítási védelem jelentõsége. A piaci igényeknek megfelelõen az EUB megújította szolgáltatását, és „Télisport” utasbiztosításának mindhárom változata (Sí-Extra, Sí-Sztár és Sí-Profi) tartalmaz felelõsségbiztosítást és síbérlet-visszatérítést is. A sí- és snowboard-felszerelések „baleseti sérüléseire” pedig a tavalyinál jóval magasabb fedezetet vállal az EUB.
„Az elmúlt idõszak hektikus árfolyam-ingadozásai miatt sokan aggódnak, hogy a forintban meghatározott biztosítási limit nem fedezi az euróban jelentkezõ költségeket. Azonban a síelés szempontjából leginkább kedvelt országokban az elmúlt 5 évben nem volt 10 millió forintot meghaladó kárkifizetésünk, így ha már a termékhez tartozó orvosi költséglimit eléri a 15 millió forintos szintet – ahogyan ez már az EUB belépõ termékére is fennáll –, akkor az árfolyamváltozás \"limitcsökkentõ\" hatásának nincs gyakorlati jelentõsége, hiszen a ténylegesen felmerülõ költségeket ez a limit még kedvezõtlenebb árfolyamon is bõségesen fedezi.” – tette hozzá Lengyel Márk.