A klímaváltozás, a kiberkockázatok és az elöregedő társadalom egyszerre teszik próbára Európa gazdasági és társadalmi stabilitását. A német biztosítási szektor szerint a válságokra adott utólagos reakciók helyett a megelőzésre és ellenálló képességre épülő uniós politikára van szükség.
Európa kockázati környezete gyors ütemben változik: a szélsőséges időjárás, a kibertámadások és a demográfiai átalakulás egyaránt növekvő nyomást helyez a gazdaságra és a döntéshozókra. A német biztosítási szövetség (GDV) ezért azt sürgeti, hogy a reziliencia – vagyis az ellenálló és alkalmazkodó képesség – váljon az Európai Unió egyik központi irányelvévé.
A GDV „Prepare. Protect. Prosper.” című kiadványa szerint a biztosítók szerepe messze túlmutat a károk megtérítésén: a társadalmi és gazdasági stabilitás fenntartásának fontos pillérei. A szervezet adatai alapján a biztosítási ágazat 2024-ben a vagyon- és felelősségbiztosítások területén több mint 68 milliárd euró kártérítést fizetett ki Európában. Ez percenként mintegy 130 ezer eurónak felel meg. Emellett az élet- és nyugdíjbiztosításokból további 100 milliárd eurót meghaladó összeg jutott vissza a lakossághoz.
A szövetség szerint az egyik legsürgetőbb kihívás a klímaváltozás. Az extrém időjárási eseményekből eredő éves károk az 1980-as évek 8,6 milliárd eurós átlagáról mára 40 milliárd euró fölé emelkedtek. A biztosítók szerint a hangsúlyt a helyreállítás helyett a megelőzésre kell helyezni: korszerű veszélytérképekkel, tudatos területrendezéssel, ellenállóbb infrastruktúrával és megfelelő biztosítási védelemmel.
A digitális fenyegetések szintén egyre nagyobb problémát jelentenek. A kibertámadások gyárakat, szolgáltatókat és ellátási láncokat béníthatnak meg. A GDV szerint a biztosítók ebben a térben is kulcsszereplők lehetnek, hiszen nemcsak fedezetet nyújtanak, hanem kockázatelemzéssel, megelőzési tanácsadással és incidenskezelési támogatással is segíthetik a vállalatokat, különösen a kis- és középvállalkozásokat.
Hosszabb távú strukturális veszélyt jelent a társadalom elöregedése is. Egyre kevesebb aktív dolgozónak kell eltartania egyre több nyugdíjast, ami nyomás alá helyezi az állami rendszereket. A biztosítási szektor szerint a tőkepiaci alapú nyugdíj-megtakarítások és öngondoskodási termékek hozzájárulhatnak a fenntarthatóbb nyugdíjrendszerhez.
A GDV arra is felhívja a figyelmet, hogy a biztosítási ágazat jelentős befektetőként is hozzájárul Európa stabilitásához. A szektor mintegy 1,9 billió eurónyi befektetett vagyonnal rendelkezik, és évente százmilliárdos nagyságrendben finanszíroz infrastruktúrát, vállalatokat és megújulóenergia-projekteket.
A német biztosítók üzenete egyértelmű: Európa jövőbeni jóléte nem azon múlik majd, milyen gyorsan kezeli a károkat, hanem azon, mennyire képes azokat megelőzni.