Biztosítási reform – lehetõség vagy veszély?
2011.06.17
Biztosítási reform – lehetõség vagy veszély? – ez volt a témája a június 16-án, Athénban megrendezett Nemzetközi Biztosítási Konferenciának, melyet az Európai Biztosítók Szövetsége (CEA) szervezett, immár harmadik alkalommal.

Az esemény fõ fókuszában az elmúlt évek gazdasági válsága nyomán, a pénzügyi szervezetek szabályozását és felügyeletét érintõ törvényjavaslatok álltak. A megvitatott témák többsége a rendszerkockázatok csökkentését érintette, amely ugyan nem kapcsolódik szorosan a biztosítási szektorhoz, de természetesen ezt a piacot is érinti.

„Mindannyian érintettek vagyunk a teljes pénzügyi rendszer irányítását és mûködését érintõ reformtervekben, melyeket a pénzügyi válság hívott életre” – mondta el az esemény megnyitóján Peter Braumüller, a Biztosításfelügyeletek Nemzetközi Szövetségének (IAIS) elnöke.

Az elnök állásfoglalásában elmondta, hogy a teljes európai biztosítási szakma aggódik a jövõ miatt. A konferencián végzett ad hoc közvélemény-kutatás során kiderült, hogy a legnagyobb fenyegetettségnek egy lehetséges jövõbeli pénzügyi krízist tartnak a szakemberek, másodikként pedig a klmiaváltozásból eredõ kockázatokat emelték ki a válaszadók. A társaságok többsége veszélyesnek tartja a túlszabályozást, amely megnehezítheti, sõt akár el is lehetetlenit heti a biztosítók mûködését.

Az osztrák Uniqa elnöke, Konstantin Klein szerint a biztosítóknak már most is annyifelé kell riportolniuk, hogy szinte elveszítik a kapcsolatot a valós piaccal. Különösen nehezen lesznek képesek teljesíteni az új követelményeket a kelet-közép-európai társaságok.

A CEA konferenciáján az összes lehetséges reformtervet, és döntési tényezõt megvitatták az érintettek: vagyis a szakmai felügyeletek, valamint a top biztositótársaságok képviselõi. Szintén áttekintették a reorganizáció lehetséges hatásait a nemzetközi biztosítási és viszontbiztosítási piac jövõbeli fejlõdésére.