Így alakul át a gyógyszerkassza: jön a spanyol modell
2012.06.01
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) által támogatott készítményeknek legalább negyedét, de akár a felét is érintheti az elõkészítés alatt álló spanyol modell - mondta Sélleiné Márki Mária, az OEP fõigazgatója csütörtökön Budapesten, egy háttérbeszélgetésen.

A fõigazgató közlése szerint a gyógyszer-támogatási rendszer újbóli felülvizsgálata kapcsán már dolgoznak a Széll Kálmán Terv 2.0-ban példaként felhozott spanyol modellrõl szóló elõterjesztésen.

Bidló Judit, az OEP ártámogatási fõosztályának vezetõje kifejtette: a spanyol modell lényege, hogy csökkentenék azon, régóta forgalomban lévõ készítmények árának támogatását, amelyeknek nincs (helyettesítõ) generikus változatuk. Egyelõre több javaslat van arról, hány évnél húzzák meg a határt, illetve a támogatást milyen mértékben csökkentsék. Ezektõl függõen a spanyol modell bevezetésével érintett készítmények száma 400 és 1600 között lehet.

Sélleiné Márki Mária azt emelte ki, hogy a modell bevezetése valamennyi érintett készítmény esetében árcsökkentést jelent, ezekre az OEP kevesebb támogatást fizet majd, de egyúttal a lakosság által fizetendõ térítési díjuk is csökkenni fog.

15 milliárdos túlszaladás lehet idén

Az OEP fõigazgatója azt is elmondta: ez évre a költségvetési elõirányzatban eredetileg tervezetthez képest jelenleg legalább 15 milliárd forintos túlköltéssel számolnak a gyógyszerkasszában. Emellett a bevételi oldalon is várható többletbefizetés, de ennek mértékét még nem lehet megbecsülni. Ráadásul a költségvetési irányzathoz képest már így is 10 milliárd forintot vontak el a gyógyszerkasszából - tette hozzá.

Vannak pazarlások a rendszerben

Sélleiné Márki Mária kifejtette azt is, mit jelent az, hogy a kormány megerõsítette a társadalmi kockázatközösségen alapuló egészségbiztosítás intézményét. Az OEP kiadásai között három finanszírozási ágat emelt ki. Ezek között a ritka betegségekben szenvedõk készítményeit egyedi méltányosság alapján finanszírozzák. Ennek keretében csak a múlt évben összesen 44 beteg kezelésére 3,7 milliárd forintot költöttek, vagyis egy beteg kezelése átlagosan 84 millió forintba került.

A másik kiemelt tételt jelentõ kör a hemofíliások, vagyis vérzékenységben szenvedõk készítményeinek támogatása. Erre 2011-ben 10 milliárd forintot költöttek, amely összesen 653 beteg kezelését tette lehetõvé. A gyógyszertámogatások harmadik kiemelt területe a száz százalékban támogatott gyógyszerek köre, amelyre 140 milliárdot fordítottak. Az ilyen, úgynevezett dobozdíjas készítmények között vannak biológiai gyógyszerek, valamint számos daganatos betegség, illetve cukorbetegség kezelésére szolgáló készítmény is. Ebben a körben olyan gyógyszer is van, amelybõl egyetlen doboz 3,3 millió forintba kerül.

Sélleiné Márki Mária megjegyezte, az idén több olyan készítményt is átsoroltak a tételes finanszírozású készítmények közé, amelyeket a betegek továbbra is ingyen, de a kórházban kapják meg. Ennek kapcsán a fõigazgató azt mondta: úgy vélik \"a tételes finanszírozás egy jó irány\", mivel pontos elszámolást, költséghatékony mûködést tesz lehetõvé. A tervek szerint már második félévben a nagy értékû eszközöket is átsorolnák ebbe a körbe - tette hozzá.

Mint kiemelte: az általa ismertetett nagy számok mögött betegek vannak, ezt kell mérlegelni, amikor a 2013-as tervekrõl beszélnek. Ugyanakkor látják, hogy a rendszerben vannak pazarlások, ezért elkötelezettek amellett, hogy a kiáramló sok milliárd forint valóban odakerüljön, ahol az gyógyít - fogalmazott Sélleiné Márki Mária.

MTI