Egymilliárd forintot remélt a katasztrófavédelmi igazgatóság az év elején bevezetett új adóból, a katasztrófavédelmi hozzájárulásból, de az azzal járó, a cégeket és a hatóságokat sújtó adminisztrációs költség ezt a bevételt messze meghaladta. A Rogán Antal fideszes frakcióvetõ és több más kormánypárti politikus által jegyzett módosítás azzal indokolja a katasztrófavédelmi hozzájárulás megszüntetését, hogy annak meghatározása sok esetben teljesen lehetetlen volt, így mindössze jelentõs többletköltséget jelentett a fizetésre kötelezetteknek.
A katasztrófavédelemrõl szóló, illetve az ahhoz kapcsolódó törvények tavalyi módosítása után 2012-tõl kellett katasztrófavédelmi hozzájárulást fizetniük a veszélyes anyagokkal foglalkozó üzemeknek. A hozzájárulást a veszélyes tevékenységbõl eredõ árbevétel után kellett megfizetni, azonban ha ez nem volt kimutatható, akkor az adó alapja a hozzájárulást fizetõ társaság teljes nettó árbevétele volt.
A törvénymódosítás kezdeményezõi utóbbi rendelkezést minõsítették jogbiztonságot sértõnek, mondván: sok esetben teljesen lehetetlen megállapítani a katasztrófavédelmi hozzájárulás mértékét, ezért az ellentétbe került a jogalkotó eredeti szándékával, vagyis, hogy a fizetési kötelezettség arányban álljon a veszélyes tevékenységgel. Emellett megjegyezték azt is, hogy a kisebb vállalkozásoknak a hozzájárulással járó adminisztráció is aránytalanul nagy terhet jelentett.
A katasztrófavédelmi hozzájárulás mértéke a most hatályon kívül helyezett jogszabály alapján az adóalap 0,1 százaléka volt, az összeg legfeljebb negyedét azonban a veszélyes tevékenység jelentette kockázat csökkentésére lehetett fordítani.