Külföldi autóbalesetek: hogyan igényelhetünk kártérítést?
2012.07.19
Mintegy 130 millió európai tervezi idén, hogy másik uniós tagállamban tölti szabadságát. Háromnegyedük legalább egyszer autóba vagy motorra ül, hogy elérje úti célját. Közülük néhányan elkerülhetetlenül is balesetet szenvednek majd menetközben vagy a pihenõ során. Hogyan igényelhet kártérítést az, aki külföldön szenvedett balesetet, kihez fordulhat, és milyen határidõket kell betartania?

Az Európai Bizottság ma nyilvános konzultációt indított a másik tagállamban balesetet szenvedõk megsegítése érdekében, akik az Unió területén elszenvedett baleset miatti kártérítési igényre vonatkozó eltérõ határidõk miatt nehézségekkel szembesülhetnek. A konzultáció november 19-ig tart.

Viviane Reding, a Bizottság alelnöke és uniós jogérvényesülési biztos a következõket nyilatkozta: „Évente körülbelül 1 millió közúti baleset történik az EU-ban, amelyeknek egy része szükségszerûen másik tagállamból érkezõ látogatót érint. A közúti balesetek mindenki számára stresszt és kényelmetlenséget okoznak, amit csak tetéz, ha az áldozat kártérítési igényét visszautasítják az igény benyújtására vonatkozó bonyolult szabályok miatt. Az Európai Bizottság szeretné jobban megismerni a helyzetet, ami megkönnyítené, hogy hatékony megoldásokat javasolhasson, és biztosíthassa az áldozatok jogainak érvényesülését. Biztosítani kell, hogy az európai polgárok a másik tagállamban töltött nyaralás alatt is aggályok nélkül használhassák autójukat.”

Jelenleg az országonként eltérõ szabályok összezavarják az áldozatokat, akik némely esetben lemaradhatnak a szoros határidõkrõl, és így elesnek a kártérítéstõl. A konzultáció arra irányul, hogy megállapítsuk a probléma mértékét, és hogy értékeljük a lehetséges megoldásokat. A kezdeményezés illeszkedik a Bizottságnak abba a célkitûzésébe, hogy segítse a bûncselekmények áldozatait, és a bûncselekmények áldozatait megilletõ jogokra vonatkozó bizottsági javaslat európai parlamenti és tanácsi jóváhagyását követõen kerül terítékre.

A nyilvános konzultáció olyan lehetséges megoldásokra tér ki, mint a másik tagállamban bekövetkezõ közúti baleset áldozatainak járó tájékoztatás javítása, vagy az elévülési és jogvesztési idõszakok (a balesetet követõen a kártérítési igény benyújtására vonatkozó határidõk) harmonizálása. A konzultáció célközönségéhez tartoznak a közúti balesetek áldozatain kívül mindazok, akik autójukkal külföldre utaznak, a jogászok, a biztosítók és bármely érdeklõdõ egyén vagy szervezet.
Csak becsülni lehet az érintettek számát!

A külföldön bekövetkezõ közúti balesetek érintettjeinek számára vonatkozóan – központi statisztikák hiányában – különféle becslések állnak rendelkezésre. Valószínûnek látszik azonban, hogy az Unióban bekövetkezõ közúti balesetek legalább 2%-a másik uniós tagállamból érkezõ látogatót érint, akik között vannak vakációzók, tagállamokat járó munkavállalók (például teherautó-sofõrök), illetve a határon túlról ingázó munkavállalók.

A másik uniós tagállamban közúti balesetet szenvedõ európai utazók valószínûleg kártérítést igényelnek a balesetet követõen. Mindegyik tagállamban mások a kártérítési kereset benyújtására vonatkozó eljárási szabályok és határidõk; ez utóbbiak 1-tõl 10 évig terjednek. A másik tagállamból érkezõ látogató várhatóan nem ismeri a szabályokat, ami problémát okoz az igazságszolgáltatáshoz való jog érvényesítése terén.

Bizonyos esetekben fennáll a kockázata, hogy az áldozatok a baleset helyszínéül szolgáló uniós tagállamban érvényes, különlegesen rövid jogvesztési vagy elévülési idõszak miatt nem kapnak kártérítést az elszenvedett kárért. Nem biztos, hogy az utazók tudatában vannak a jogvesztési és elévülési idõszak megkezdõdésének, illetve annak, hogy az idõszak felfüggeszthetõ.

A jelenlegi konzultáció az uniós polgárok jogainak javítására irányuló folyamatos bizottsági erõfeszítések részét képezi. Május 9-én a Bizottság elindította a polgárok jogaira vonatkozó, eddigi legszélesebb körû nyilvános konzultációt, amelynek célja annak megállapítása, hogy milyen problémákkal szembesülnek a polgárok, amikor Európában utaznak, vagy interneten keresztül vásárolnak. A konzultáció szeptember 9-ig tart, az eredményeket az uniós polgárságról szóló 2013. évi jelentésben teszik majd közzé a jövõ év májusában.