Az önkéntes nyugdíjpénztárak mellett számos olyan megtakarítási, befektetési forma létezik, amely ideális a nyugdíjcélok elérésére – mondta a Népszabadságnak Kótiné Somfai Ágnes, az ING Biztosító marketing- és kommunikációs igazgatója. A hosszú távú, nyugdíjcélú öngondoskodási lehetõségek jelenlegi kínálata elsõsorban az önkéntes nyugdíjpénztárakra, a befektetési egységhez kötött (unit-linked) életbiztosításokra, a nyugdíj-elõtakarékossági számlára (nyesz) és a tartós befektetési számlára (tbsz) koncentrálódik.
A lakosság elenyészõ része ismeri és követi ugyanakkor azt az aranyszabályt, hogy a mindenkori bevételek tíz százalékát félre kell tenni ahhoz, hogy megfelelõ tõkét képezzünk idõs korunkra – hívta fel a figyelmet Bartha Viktória, az Aegon Magyarország életbiztosítási vezérigazgató helyettese. A nyugdíjas évek anyagi biztonságának megteremtéséhez azonban akár 20–40 év takarékosságra is szükség lehet – tette hozzá a szakember.
Az életbiztosításoknál fontos szempont, hogy határozott tartamra szóló életbiztosítások esetén a kifizetés idõpontját az ügyfél határozza meg, vagyis nincs az állam által meghatározott nyugdíjkorhatárhoz kötve. Hosszú távú jellegébõl adódóan különösen fontos, hogy a nyugdíjcélú megtakarítások flexibilisek, életpálya-jellegûek legyenek: rugalmasan változtathatók, tartalmazzák a futamidõ alatti pénzkivonás lehetõségét, s akár teljes körû kockázati védelemmel is kiegészíthetõk.
A befektetéssel kombinált életbiztosításoknak azért van fontos szerepe a nyugdíj-elõtakarékossági formák között, mert sokoldalúbbak, rugalmasabbak a többi pénzügyi megoldásnál. Az életbiztosítás a kockázati tartalommal a váratlan események esetén is védelmet nyújt.
Az ING-nél elsõsorban azt tanácsolják ügyfeleiknek, hogy olyan befektetéssel kombinált életbiztosítást válasszanak nyugdíjcélra, amelyben garancia is található.