Annak ellenére, hogy 2012-ben mintegy 0,1%-kal csökkentek az életbiztosítók díjbevételei Ázsiában, a Swiss Re szerint a feltörekvõ ázsiai országok, mint India és Kína, idén erõteljes növekedésre számíthatnak, miután a vállalatoknak sikerül teljes mértékben alkalmazkodniuk a 2010-2011-ben bevezetett szabálymódosításokhoz.
A megerõsödött makrogazdasági környezet szintén növekedést eredményezhet a biztosítási piacokon, ráadásul Ázsia szerte jelenleg óriási az alulbiztosítottság az egészségvédelem területén.
A Swiss Re 2012-es évre vonatkozó elemzése, és 2013/14-re vonatkozó elõrejelzése szerint idén díjemelkedésre lehet számítani, ugyanakkor a biztosítók jövedelmezõsége továbbra is nyomás alatt marad, hiszen az alacsony befektetési hozamkörnyezetben a lejáró kötvények helyébe csak alacsonyabb hozamú értékpapírok léphetnek.
Összességében, az elrugaszkodásoktól mentes 2012 után a Swiss Re úgy véli, hogy az életbiztosítási díjbevételek idén globálisan mintegy 3,2%-kal, 2014-ben pedig 3,9%-kal fognak emelekedni, amit a feltörekvõ ázsiai országok – vagyis Kína, India, Indonézia, Malajzia, Fülöp-szigetek, Thaiföld és Vietnám – évi átlag 10%-os növekedése fog serkenteni.
A viszontbiztosító szerint a díjbevételek növekedése 2012-ben is Ázsia általános biztosítási ágazatának felgyorsulása miatt következett be, és ez a trend várhatóan 2013-ban is folytatódni fog, szintén a feltörekvõ ázsiai gazdaságoknak köszönhetõen.
A társaság hozzátette, hogy a biztosítók mûködési eredménye 2011-hez képest tavaly javulni tudott, elsõsorban a kevesebb természeti katasztrófa bekövetkezése miatt.
A jelentés azt is megállapította, hogy a biztosítók jövedelmezõsége – amit az emelkedõ díjak és az infláció segít – 2013 és 2014 folyamán is enyhén javulni fog, azonban a befektetési hozamok továbbra is alacsonyak maradnak.
{{BANNER}}
A Swiss Re vezetõ ázsiai közgazdásza, Clarence Wong szerint különösen érdekes fejlemény az ázsiai piacokon a gépjármû-biztosítási szegmens liberalizációja. Kína például már beengedi a külföldi szereplõket a kgfb-piacára, és már árazás tekintetében is nagyobb szabadságot enged a szereplõknek. Más piacokon is hasonló fejlemények figyelhetõk meg: a liberalizáción és dereguláció felé történõ elmozdulás mindenképp elõnyös az ügyfelek szempontjából, mivel növelik az általános hatékonyságot és a versenyt is.