2012-ben 768 milliárd forint díjbevétel folyt be a hazai biztosítótársaságokhoz, ami azt jelenti, hogy gyorsuló ütemben zsugorodik a piac. Hosszú idõ után elõször 2011-ben - 2,8 százalékkal - esett a befolyó díjak összege, a tavalyi évben pedig a csökkenés mértéke már meghaladta a 6 százalékot.
A biztosítási szerzõdések száma 2012 folyamán több mint 140 ezerrel csökkent, így az idõszak végén 10,8 millió darab szerzõdést kezeltek a hazai biztosítók.
„Az általános gazdasági környezet hatása alól a biztosítási piac sem volt képes kivonni magát. A biztosítási termékek iránti keresletet alapvetõen korlátozza, hogy továbbra is mélyponton van a lakásépítés, és az új autók piaca sem tud lényegesen elmozdulni a 2011-es, rendkívül alacsony bázisról. Ugyanakkor az életbiztosítási üzletágban változatlanul az látszik, hogy az ügyfelek jelentõs része továbbra is kénytelen mobilizálni megtakarításait – összegezte Molnos Dániel, a MABISZ fõtitkára.
Az életbiztosítási szerzõdésekre befolyt 398,8 milliárd forintnyi díj több mint 9 százalékkal marad el az egy évvel korábbi 439,8 milliárd forinttól. A vegyes életbiztosítások 2012-es záró állománya közel 80 ezerrel, 549 ezer darabra csökkent, e szegmensben a tárgyévi kifizetés 120 milliárdos nagysága közel másfélszerese volt a 82 milliárdos díjbevételnek.
A nem életbiztosítási üzletág díjbevétele 2012-ben 369 milliárd forintot tett ki, ami 3 százalékos csökkenés az egy évvel korábbihoz képest. A vállalati vagyonbiztosítások átlagdíjának növekedése nem érte el az infláció mértékét.
Lassult a környezõ országokhoz képest alacsonynak számító gépjármû-biztosítási termékek átlagdíjának mérséklõdése. A casco 82 100 forintos átlagdíja 8,4 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban. A kötelezõ gépjármû-felelõsségbiztosítás (kgfb) átlagos díja 19 600 forint volt 2012 végén, ami töredéke az EU-átlagnak.
„Bár az összesített díjbevételeket nem befolyásolja jelentõsen, mégis örvendetesnek mondható, hogy olyan korszerû biztosítási termékek, mint a jogvédelem- vagy a kezességbiztosítás, ebben az idõszakban jelentõs bõvülést tudtak elérni. Az utóbbi díjbevétele egy év alatt csaknem megháromszorozódott” – tette hozzá a MABISZ fõtitkára.