A magyarok közel fele tart attól, hogy utazás közben ellopnak tőle valamit. Attól viszont kevesen félnek, hogy másnak kárt okoznak - derül ki a K&H biztos jövő felmérésből. Kikapcsolódási céllal leginkább Ausztriába, Horvátországba, Szlovákiába és Olaszországba látogatnak el a magyarok, míg a munka miatt inkább Németország és Ausztria a célpont. A külföldi utazáskor használt mobilapplikációk közül az időjárás-előrejelző alkalmazások a legnépszerűbbek. Az utasbiztosítások közül pedig a netes összehasonlító oldalak és a rokonok ajánlása alapján választanak az érintettek.
A lopás és a csomag sérülése miatt izgulnak a leginkább a 30-59 éves magyarok. Többek között ez derül ki a K&H biztos jövő felméréséből, amely az utazási szokásokat vizsgálta. A kutatás szerint a magyarok 47 százaléka tart attól, hogy az utazás során ellopják az értékeiket, és ugyanennyien aggódnak amiatt is, hogy megsérül a csomagjuk.
Az iratok elvesztését a megkérdezettek 35 százaléka említette kockázatként, 34 százalékuk pedig egy esetleges balesettől fél. Viszonylag kevesen számolnak azzal a rizikóval, hogy kórházi ápolásra vagy jogi képviseletre lenne szükségük, előbbit 28 százalék, utóbbit 25 százalék sorolta a kockázatok közé. Az utazási irodák csődjétől sem tartanak sokan: a megkérdezettek mindössze 28 százalékát aggasztja ez. Még kevesebben, a válaszadók 18 százaléka tartja reálisnak, hogy másnak kárt okozna.
Az aggodalmakat igazolja, hogy az elmúlt 3 évben külföldön nyaraló magyarok közül 12 százaléknak lopták már el valaha vagy sérült meg csomagja. A káresetek közül a második leggyakoribb az értékek elvesztése volt, 8 százaléknak gyűlt már meg ezzel baja, minden huszadik utazó pedig szorult már sérülés miatt kórházi ellátásra.
Milyen idő lesz?
Turistáskodni leginkább Ausztriába, Horvátországba, Szlovákiába és Olaszországba mennek a magyarok, ez a három ország a legnépszerűbb célpont. Ha munkáról van szó, akkor változik a sorrend: Németország és Ausztria áll az élen, a harmadik helyen pedig holtversenyben szerepel Lengyelország és Szlovákia.
A kutatásból az is kiderül, hogy melyik okostelefonos alkalmazást használják leginkább a külföldi utazások során a megkérdezettek. Nagy fölénnyel nyertek az időjárás-előrejelzésre szolgáló applikációk, a megkérdezettek 72 százaléka figyelte így a prognózisokat. Ráadásul ez jelentős növekedést jelent a korábbi évekhez képest. Míg 2017-ben az utazó magyarok 54 százaléka, addig 2018-ban már 64 százaléka használta ezeket az appokat. Hasonlóan népszerűségnek örvend a Facebook is, a harmadik helyen pedig a külföldi közlekedést, tájékozódást megkönnyítő online navigációs applikációk állnak, a megkérdezettek 61 százaléka támaszkodik ezekre. A magyarok bevallásuk szerint legkevésbé a TripAdvisort, az AirBnbt és a FourSquare-t használják.
Hogyan választanak?
A külföldre utazó magyarok többsége utasbiztosítással indul útnak: 67 százalékuk minden esetben köt biztosítást, 19 százalékuk viszont csak hosszabb utazás esetében teszi meg ezt. Előbbi az 50 éves korosztályra, utóbbi pedig a 30-asokra jellemző leginkább.
Továbbra is az internetes összehasonlító oldalakhoz fordulnak a legtöbben az utasbiztosítások kiválasztásánál: az érintettek 79 százaléka használja azokat. 65 százalék hallgat a rokonaira, mielőtt megköti a biztosítást, 50 százalék pedig a biztosítók honlapjáról tájékozódik. Majdnem ugyanannyian vannak, akik mindig ugyanannak a biztosítónak szavaznak bizalmat (39 százalék) és akik minden alkalommal más-más társaságot (38 százalék) tesznek próbára.
A K&H-nál 2019 első hat hónapjában több mint 22 ezer utasbiztosítást kötöttek, a díjbevétel pedig közel 9 százalékkal 149,4 millió forintra nőtt. Átlagosan egy-egy utas több mint 6500 forintért kötött utasbiztosítást, a társaság pedig 2019 első félévében közel 59 millió forintot fizetett ki utasbiztosítási károkra.