Alig van megtakarítása a fiataloknak - ki fog így gyermeket vállalni?
2013.05.29
A Groupama Garancia Biztosító (GfK Hungária Pénzügypiaci Adatszolgáltatásán alapuló) legutóbbi elemzése szerint a 15-69 éves magyar lakosság mindössze 16%-a rendelkezik megtakarítással, noha a megváltozott gazdasági helyzetben rendkívül fontossá vált az öngondoskodás, a hosszú távú tervezés. Kiemelten igaz ez a családalapításra készülõ 20-as, 30-as korosztályra, akik életében különösen jelentõs szerepet játszik a leendõ gyermekeikrõl való gondoskodás igénye, melyhez elengedhetetlen az ideális megtakarítási lehetõség megtalálása.

A családalapításra készülõ párok olyan kihívásokkal szembesülnek manapság a gyermektervezés idõszakában, melyekre korábban nem számítottak. Nemcsak a korai évekre kell felkészülniük, hiszen a gyermekekrõl való pénzügyi gondoskodás messze túlmutat a babaszoba felszerelésén. Garamvölgyi Zoltán, a Groupama Garancia Biztosító élet- és bankbiztosítási ügyvezetõ igazgatója szerint a kulcsszó a hosszú távú öngondoskodás, a pénzügyi tervezés, hiszen az óvodai, iskolai költségeken túl bármikor felmerülhet egy-egy plusz költség, például borsos díjú különórák formájában. Ráadásul napjainkban jóval több fiatal dönt a felsõfokú tanulmányok mellett, így egyre késõbbre tolódik az az idõ, amikor függetlenné válnak szüleiktõl. A 2011-es népszámlálás adatai szerint 2001-óta 6 százalékponttal emelkedett a fõiskolát, egyetemet választók aránya.

A Groupama Garancia Biztosító által készített elemzés szerint, a fiatal, gyermektelen párok megtakarítási aránya 15,8%. A kisgyermekkel rendelkezõ párok 14,7 %-a, az iskolás korú gyermeket nevelõ szülõknek pedig 13,4%-a fordít gondot a megtakarításra, mely adatok jóval magasabbak az egyedülállók körében mért 10%-nál, ez pedig arra enged következtetni, hogy a fiatal párok a gyermek érkezésével felelõsségtudatossá válnak, így nyújtva egy bíztató jövõképet. Sokan halogatják a gyermekvállalást, az anyagi biztonság hiányára hivatkozva nem vállalnak második, harmadik gyereket, hiszen minél több és minél idõsebb gyermek van a családban, annál nagyobbak a költségek is. Ennek ellenére az adatok azt mutatják, hogy a gyermekes családok nagyobb megtakarító hajlandósággal rendelkeznek, mint az egyedülállók. E családok a nagyobb felmerült költségeik mellett is nagyobb erõfeszítést tesznek, hogy megtakarítsanak.

A családtagokról való gondoskodás igénye a 20-as, 30-as években válik igazán kiemelkedõvé. A Groupama Garancia Biztosító elemzése szerint a legstabilabb megtakarítók a három gyermekes szülõk. Ennek valószínûsíthetõ oka, hogy a három gyermekes családokban már több idõt és energiát fektetnek a költségek kezelésére, a tervezésre, a szülõk igyekeznek megtalálni a legjobb módszert arra, hogy biztonságban tudhassák gyermekeiket és ne kelljen minden hónap végén aggódniuk kiadásaik miatt. Míg az utóbbi években szinte minden szegmensben visszaesett a megtakarítók aránya, addig a három gyermekes családokban az arány 9,2%-ról 10,5%-ra nõtt 2010-hez képest.

Nagymértékû csökkenés tapasztalható azonban az egyetemet végzett, felsõfokú diplomával rendelkezõk megtakarításaiban. Érdekes módon, míg a megtakarítással rendelkezõk száma ebben a csoportban az átlagnál magasabb (32,1%), addig itt az egyik legnagyobb a csökkenés is, hiszen két évvel ezelõtt még 39,6% volt a megtakarítási arány. Ennek valószínûsíthetõ oka, hogy a 20-as, 30-as generáció érzékenyen reagált a válságra, ám a gazdasági helyzet javulásával várható, hogy javulni fognak a rájuk vonatkozó mutatók is.

A családalapításra készülõ korosztály egyik legnagyobb nehézsége az alacsony megtakarítási képesség. Az elemzés szerint a fiatal, gyermektelen párok megtakarítási aránya az elmúlt két évben 5,4 százalékponttal csökkent, amely aggasztó adat tekintve, hogy pár éven belül õk lennének a kisgyermekes szülõk. Ebbõl pedig arra lehet következtetni, hogy emelkedni fog a gyermektelenek száma, hiszen biztos anyagi háttér nélkül egyre kevesebben vágnak bele a családalapításba. Ezt a feltételezést igazolják a KSH adatai is, mely szerint míg 1990-ben 679 128 gyermeket vállaltak, addig 2011-ben már csak 424 172-t a 30-34 éves nõi korosztályban.

Család vagy karrier?

A családalapításra készülõ párokra különösen nagy terhet ró a gyerekvállalás, a lakáskérdés megoldása, amihez a korábbinál visszafogottabb lakástámogatási rendszer, a devizahitelek miatti eladósodás mértéke, valamint a kiszámíthatatlan munkaerõpiac nehéz gazdasági környezetet jelent. Az utóbbi években felértékelõdött a biztos állás jelentõsége; sok fiatal fél a családalapítástól, hiszen a jelenlegi gazdasági helyzetben munkahelyének elvesztése végzetes csapás lehet a családra nézve. A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a munkakeresés átlagos idõtartama másfél év, amely idõt megtakarítás nélkül szinte lehetetlen átvészelni.

A családalapításra készülõ párok megtakarítási aránya ugyan összhangban áll az átlagosként mért értékkel, azonban esetükben különösen fontos szerepe van a megtakarításoknak, így a csoportjukban mért értékek szempontjából egy jóval magasabb szám lenne az ideális. Természetesen gyermekvállalás tervezésekor nem az anyagiak számítanak döntõ tényezõnek, hanem az, hogy a párok mennyire érzik magukat biztonságban, de ennek része az anyagi biztonság is. „Az a tapasztalatunk, hogy a családok számára nagyon fontos, hogy legyen munkahelyük, de az is, hogy legyen megtakarításuk a bizonytalan helyzetekre, így a számukra legmegfelelõbb megoldás lehet egy olyan típusú életbiztosítás, ami követi a család mindennapi élethelyzetének változásait és megoldást nyújt a különbözõ élethelyzetek kihívásaira”. – mondta Garamvölgyi Zoltán. Az egykeresõs családmodell esetén pedig különösen fontos tényezõ az anyagi biztonság, hiszen jelenleg kiszámíthatatlan a munkaerõpiac. Nagy segítséget és biztonságot nyújthat a megtakarítás arra az esetre, ha egy anyuka a hosszú, otthon töltött évek után nehezen tud újra elhelyezkedni, és ezáltal nem tud kétkeresõssé alakulni a család. Az ilyen helyzetek kezelésére is kiváló megoldást jelenthet egy korszerû megtakarítási program indítása, mely ma már a legkülönbözõbb szempontok alapján képes kielégíteni az eltérõ egyéni igényeket és célokat. Egy ilyen konstrukció egyrészt változatos befektetési lehetõségeket kínál, és szabadon választható, automatizált befektetésvédõ szolgáltatásaival akár a pénzügyileg kevésbé képzett ügyfelek is részesülhetnek a dinamikus, szakszerû befektetés-kezelés elõnyeibõl. A befektetési háttér jelentette pillér mellett természetesen legalább ilyen fontos a biztosítási védelem is, hiszen váratlan helyzetekben akár komoly kiegészítõ anyagi forrásokra lehet szükség a megtakarított összeg mellett, helyett. Egy ilyen program nagy elõnye, hogy a befektetési részt hatékonyan képes ötvözni a – teljes mértékben testre szabható – biztosítási megoldásokkal, mindezt ráadásul olyan fokú rugalmasság mellett (pl. díjfizetési, pénzkivonási, tartam közbeni módosítási lehetõségek tekintetében), amely folyton változó, rohanó világunkban elengedhetetlen ismérve a valódi értéket képviselõ szolgáltatásoknak. Ezzel a megoldással a szülõk akkor is biztonságban tudhatják családtagjaikat, ha valamilyen váratlan esemény folytán õk nem tudnak tovább gondoskodni szeretteikrõl.