A biztosítótársaság szerint a leggyakoribb panaszok a nyári utazási idõszakban a gyomorbántalmak, fülgyulladás, illetve jellemzõek az eséssel kapcsolatos zúzódások és csonttörések is.
„A Groupama Garancia Biztosító tavalyi adatai alapján az egyik legkiemelkedõbb kárkifizetés egy egyszerû, ámde szerencsétlen eséshez kapcsolódik, melynek során az utas nyílt lábszártörést szenvedett, amelyet mûteni kellett és 17 napig szorult kórházi ápolásra Kínában. A biztosítótársaság ekkor 20 millió forintot fizetett ki a biztosított kezelésére és hazaszállítására. Egy másik példaértékû eset egy thaiföldi utazáson történt, ahol az ügyfél eltörte kislábujját, ami összesen 3 millió forintnyi orvosi és hazajutási költséget vont maga után.”- mondta Karsai Márta a Groupama Garancia Biztosító Lakossági Vagyonbiztosítás Fõosztályának szakértõje.
A szakértõ szerint sürgõsségi betegellátás kapcsán is jelentõs összeggel kell számolnunk. Egy korábbi utazás esetén Cipruson egy fiatal lány lába zsibbadni kezdett, orvoshoz ment, aki megállapította, hogy azonnal mûteni kell és a hazaszállítással együtt 5 millió forintjába került volna az utasnak, ha nem rendelkezik biztosítással.
Az orvosi ellátáson felül hasonlóan tetemes összeget von maga után a beteg hazaszállítása is, ami a beteg állapotától függõen akár több 10 millió forintba is kerülhet!
Kötnék, de milyet?
A megfelelõ biztosítás választásakor érdemes figyelni az orvosi ellátásra vonatkozó limitre is, ugyanis egy alacsony fedezettel rendelkezõ biztosítás nem biztos, hogy megfelelõ védelmet nyújt és teljesen felboríthatja a tervezett költségvetést.
A Groupama Garancia Biztosító adatai alapján (a magyarok utazási szokásait igazolva), a legtöbb nyári baleset-bejelentés Görögországból érkezik, télen pedig Ausztriából.
Európai úti célnál, tengerparti pihenésnél a szakértõ szerint már elegendõ a közepes fedezettel rendelkezõ utasbiztosítás (a Groupama Garancia Biztosítónál Komfort néven ismert), azonban a távolabbi úti cél, illetve veszélyesebb sporttevékenység esetén már érdemes magasabb szintû (Prémium típusú) biztosítást kötni. A tavalyi év adatai alapján a biztosítottak csupán elenyészõ százaléka kötött kiegészítõ biztosítást sporttevékenységre, mint például búvárkodás, vitorlázás, vagy szörf, holott a tapasztalat azt mutatja, hogy jóval többen élnek a kikapcsolódás ezen formáival. A közepes fedezettel rendelkezõ utasbiztosítások jóval népszerûbbek a biztosítótársaság ügyfeleinek körében, melynek napi díja már akár egy fagylalt áráért is megköthetõ. A késõbbi lehetséges kiadásokat mérlegelve azonban a sportolásra vágyó utazóknak sem érdemes a kiegészítõ biztosításon spórolniuk.
Ha repülõvel utazunk, sajnos gyakori probléma, hogy a csomag, vagy a bõrönd az út során megsérül. Amennyiben így járunk, a kárrendezés feltétele a légitársaság által helyben azonnal kiállított jegyzõkönyv.
Ha inkább autóval indulunk, érdemes gépjármû asszisztenciát is kötni az utasbiztosítás mellé, ami az idõszakos casco díj töredékéért, már napi 350 Ft-tól garantálja azokat az asszisztencia-szolgáltatásokat, amelyekkel a sérült vagy mûszaki hibás gépkocsi hazajuttatható, vagy pedig menetképessé tehetõ.
Mikor kössek?
A Groupama Garancia Biztosítóhoz beérkezõ adatok alapján érezhetõen megnõtt az online kötések száma, azonban az ügyfelek többsége még mindig elõnyben részesíti a személyes kapcsolatfelvételt, így ügyfélszolgálatokon, üzletkötõknél is szívesen választ biztosítást.
Aki online köt, akár az utolsó pillanatban is megkötheti utasbiztosítását, azonban érdemes pár nappal hamarabb aktiválni biztosításunkat, hiszen a megkötés elfelejtése igen tetemes anyagi kiadásokat róhat ránk.
Azért sem javasolt utolsó pillanatra hagynunk a biztosítás kötését, mivel a kötvényszámot érdemes meghagyni egy itthon maradó családtagnál arra az esetre, ha tovább maradnánk nyaralásunkon és ezért hosszabbításra kerülne sor, az itthon maradók így könnyen tudnak intézkedni.
Továbbá érdemes a kötvényszámot, illetve a segélyszolgálat telefonszámát elmenteni a mobiltelefonunkba is, hogy szükség esetén azonnal kéznél legyen és az esetleges elvesztése se okozzon gondot.
Mire terjed ki az EEK?
„Sokak tévhitével ellentétben az Európai Egészségbiztosítási Kártya kiváltásával az EU országaiban (de kizárólag a tagállamok egészségbiztosítójával szerzõdött egészségügyi intézményekben és kórházakban) jogosult az utas sürgõsségi betegellátásra, de az önrész - mely országonként eltérõ mértékû -, illetve az azonnal kifizetendõ gyógyszerek költsége baj esetén az utast terheli.”- mondta Karsai Márta.
Azonban az Utazási Garancia Biztosítással rendelkezõ ügyfelek bármely egészségügyi intézmény szolgáltatásait igénybe vehetik, és a költségeket nem kell a helyszínen kifizetniük. Emellett a biztosítás számos más szolgáltatást (baleseti térítés, poggyászbiztosítás, asszisztencia) tartalmaz, továbbá a segélyszolgálat a nap 24 órájában, magyar nyelven is elérhetõ.