Elindult az elsõ magyar vállalati bankszámla-kalkulátor: százereket lehet spórolni!
2013.07.31
Évente több százezer forintot is megtakaríthatnak a vállalkozások egy megfelelõen kiválasztott bankszámlával – derül ki a Bankmonitor.hu piacelemzésbõl. A kutatás szerint a legjobb bankszámla kiválasztásával elérhetõ költségelõny akár 2 százalékkal is növelheti az éves profitot 10 százalékos bevételarányos nyereséggel számolva. A választás azonban nehéz, hiszen a felmérés szerint teljesen más számlacsomagok számítanak a legjobb választásnak az érintett cég méretétõl, forgalmától, és bankolási szokásaitól függõen.

Egy megfelelõen kiválasztott bankszámlával évente több százezer forintot is megtakaríthatnak a vállalkozások – derül ki a Bankmonitor.hu piacelemzésbõl, amely során egy újonnan alakult vállalkozás, egy KATA-s, egy EVA-s vállalkozás, egy kisvállalat és egy középvállalat számára keresték a legmegfelelõbb számlacsomagokat. A portál most indított vállalati számlakalkulátorának adatai szerint teljesen más számlacsomag számíthat a legjobb választásnak az adott vállalat méretétõl, forgalmától, és bankhasználati szokásaitól függõen. „Ezt jól mutatja, hogy egy adott vállalattípusnál legjobbnak számító bankszámla még a legjobb tíz ajánlat között sem található meg egy más méretû cég számára optimális számlacsomagok listáján” – hangsúlyozza Sándorfi Balázs, a Bankmonitor.hu ügyvezetõje. Az elemzésbõl kiderül, hogy nagyon komoly megtakarítási lehetõséget jelent a cégek számára a megfelelõ bankszámla kiválasztása. „Tíz százalékos bevételarányos nyereséggel számolva a legjobb számlacsomag kiválasztásával elérhetõ költségelõny akár 2 százalékkal növelheti az éves profitot, feltéve, hogy az adott cég jelenleg igen kedvezõtlen számlakondíciókkal rendelkezik” – mondja Sándorfi Balázs.

A Bankmonitor.hu az elemzés során öt tipikusnak mondható vállalatot vett górcsõ alá: egy most alakult kisvállalkozást 20 millió forintos éves nettó árbevétellel, és négy már régebben mûködõ vállalkozást. Ezek közül egy a nemrég választható KATA adózási formában mûködik, egy pedig EVA alá tartozik. Elõzõnek 6 millió forintos éves nettó árbevétele, míg utóbbinak 20 millió forintos. Ezen kívül egy 50 millió forintos árbevételû kisvállalkozásnak és egy 100 millió forintos árbevételû középvállalkozásnak keresték az optimális számlát. Számlahasználati szokásaik a következõ táblázatban láthatók:

A felmérés szerint (lásd nagy táblázat a következõ oldalon) a frissen alakult vállalkozásnak a két legkedvezõbb havi bankköltséget az OTP Bank (Kisvállalkozói Start számla 5 946 forint és Kisvállalkozói E-számlacsomag 6 807 forint) nyújtja, míg a harmadik legolcsóbb számlaköltségekkel a Budapest Banknál lehet számolni (Webstart 7 175 forint). Érdekes megemlíteni, hogy a negyedik és a hatodik helyezett szintén ugyanaz a bank (UniCredit). „Az újonnan alakult vállalkozások számára a legkedvezõbb kondíciókat nyújtó számlacsomag évente közel 90 ezer forinttal lehet olcsóbb, mint az ötvenedik helyezett ajánlat” - emeli ki a Bankmonitor.hu ügyvezetõje.

A KATA hatálya alá tartozó vállalkozásnak a Gránit Bankot érdemes választania (Vállalkozói Alapszámla 2 - 1 676 forint), hiszen itt részesül a legkedvezõbb díjakban. Második legjobb lehetõséget a Citibank kínálja (Citibusiness (Általány díjas) 2 000 forint), míg a képzeletbeli dobogó legalsó fokán a Raiffeisen Bank áll (Aktív számla 3 - 2 289 forint). Ennél a vállalattípusnál a legkedvezõbb és az ötvenedik legkedvezõbb bankszámlák díjai között több mint 85 ezer forintos a különbség.

Az EVÁ-s vállalkozások esetében szintén a Gránit Bank a legjobb választás (Vállalkozói Alapszámla 2 4.822 forint), míg a képzeletbeli dobogó második fokára a K&H Bank állhatott fel (Start számlacsomag 4 965 forint). Náluk valamivel drágább a harmadik helyezett AXA Bank (Vállalkozói számla 6 150 forint). Az az EVÁ-s vállalkozás, amelyik az ötvenedik legkedvezõbb számlacsomagról a legkedvezõbbre vált, éves szinten 95 ezer forintot spórolhat.

Az 50 millió forintos éves árbevételû kisvállalkozásnak a legjobb döntés az AXA Bank (Vállalkozói számla 12 664 forint), míg a második legjobb választás a Raiffeisen Bank (Aktív számla 3 13 166 forint). A harmadik legolcsóbb bank ilyen esetben az OTP Bank (Kisvállalkozói E-számlacsomag 13 216 forint). A kisvállalatoknál kezd igazán nagy méreteket ölteni a megtakarítható összeg: a legkedvezõbb és az 50. számlacsomag közötti árkülönbség itt már több mint 100 ezer forint.

A 100 millió forint éves árbevétel fölötti középvállalatnak szintén az AXA Bank (Vállalkozói számla 29 405 forint) a legkedvezõbb, míg õt követi az Erste Bank (Válogatás (Mikrovállalat) 31 840 forint. A dobogó legalsó fokán Raiffeisen Bank található (Aktív számla 4 - 32 332 forint). Ekkora vállalatméretnél a legjobb és az 50. banki ajánlat között már majdnem 300 ezer forint van.

„Ahogyan magánszemélyként odafigyelünk a legkedvezõbb bank kiválasztására, úgy vállalatként is mindenképpen érdemes ezt megtenni, hiszen a különbségek itt hatalmasak lehetnek. A megfelelõ számla kiválasztása azonban nem egyszerû feladat: a vállalkozásoknak szóló számlacsomagok esetében sokkal bõvebb a feltételek és kedvezmények köre, mint magánszemélyeknek szóló számláknál” – mondja Sándorfi Balázs, Bankmonitor.hu ügyvezetõje. Hozzáteszi: fontos kérdés az is, hogy bizonyos szolgáltatásokat - például devizaszámla vezetést, csoportos utalást - elérünk-e a kiválasztott banknál, illetve az sem elhanyagolható szempont, hogy mennyien kívánjuk használni az adott bankot, hány aláíró van a cégnél, kik kapjanak SMS-t a tranzakciókról. Persze hasonlóság is akad a magánszemélyeknek szóló számlákkal: általában a cégeknél is olcsóbb az internetes utalás, mint a fióki, és az elektronikus kártyához is olcsóbban lehet általában jutni, mint a dombornyomott társaihoz. Nagy segítséget nyújthat a vállalkozásoknak a megfelelõ számlacsomag kiválasztásában, hogy a Bankmonitor.hu a napokban elindította Magyarország elsõ vállalati bankszámla-kalkulátorát.