Valamennyi uniós polgárt megilletnek bizonyos európai polgári jogok. Amennyiben az Ön országa nem rendelkezik képviselettel, segítséget kérhet például egy másik uniós tagállam nagykövetségétõl vagy konzulátusától. E jog olyan mindennapi problémákra is kiterjed, mint a súlyos baleset vagy betegség, ha valakinek ellopták az útlevelét, illetve az olyan válsághelyzetek, mint a közelmúlt líbiai eseményei.
Az e joggal kapcsolatos tudatosság növelése érdekében az új uniós útlevelek tartalmazzák majd a konzuli védelemmel kapcsolatos információkat, valamint annak az uniós honlapnak a címét is (www.consularprotection.eu), amely részletes információkkal szolgál arról, hogyan kaphatnak Önök segítséget az Európai Unión kívül töltött vakációjuk alatt. 20 tagállam már bevezette ezt a gyakorlatot, illetve megerõsítette, hogy az újonnan kibocsátott útleveleik fogják ezen információkat tartalmazni. A többi tagállam várhatóan a késõbbiekben csatlakozik.
„Mivel nyáron az uniós állampolgárok külföldre utaznak, fontos, hogy ismerjék jogaikat”, mondta Viviane Reding, az Európai Bizottság alelnöke, a jogérvényesülésért felelõs uniós biztos. „Joguk van bármely uniós tagállam konzulátusának vagy nagykövetségének segítségét kérni abban az esetben, ha tagállamuk egy EU-n kívüli országban nem rendelkezik képviselettel.\" E jogok megerõsítése és az állampolgárok mindennapi konzuli védelmének megkönnyítése érdekében az Európai Bizottság a következõ hat hónapban jogszabályi intézkedéseket javasol majd a koordináció és a pénzügyi hozzájárulás tekintetében.
A konzuli védelem az olyan mindennapi helyzetekben is fontos, mint a súlyos baleset vagy betegség, ha valakinek ellopták az útlevelét, illetve elvesztette azt, illetve ha letartóztatták vagy õrizetbe vették.
Bár az európaiak 62%-a vár el a saját tagállamának nagykövetsége által nyújtott segítséggel azonos segítséget egy másik tagállam nagykövetségétõl, nem minden európai polgár, illetve konzulátusi tisztviselõ van tudatában a konzuli védelem uniós dimenziójának.
Az uniós polgárságról szóló 2010. októberi jelentésében a Bizottság elkötelezte magát amellett, hogy jogszabályi intézkedések és jobb tájékoztatás révén hatékonyabbá tegye az uniós polgárokat megilletõ azon jogot, hogy egy harmadik országban segítséget nyújtsanak a számukra.
2011. március 23-án a Bizottság létrehozott egy külön weboldalt (www.consularprotection.eu), ahol az Unión kívüli országokba utazó uniós polgárok utazási tanácsokat kaphatnak, illetve ahol megtalálhatják a legközelebbi nagykövetség elérhetõségeit.