Jön az új Ptk: 12 millió biztosítási szerzõdést érint
2013.09.11
A jövõ márciustól hatályos új Polgári Törvénykönyv több szempontból is új helyzetet teremt a biztosítási piacon is, különös tekintettel a kártérítés szabályozására. A szakma számára nemcsak a felkészülés jelent kihívást, hanem az ügyfelek tájékoztatása, az edukáció is – jelentette ki Molnos Dániel, a Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) fõtitkára a szövetség és az Alapvetõ Jogok Biztosának Hivatala által rendezett közös konferencián.

A „Kártérítési jogi szabályok változása az új Polgári Törvénykönyvben” címmel megrendezett eseményen az új Polgári Törvénykönyv tartalmával, illetve a jogalkalmazási kérdésekkel kapcsolatos feladatokat, problémákat vitatták meg a résztvevõk. Kiemelt témaként szerepelt a mindkét szervezetet hangsúlyosan érintõ kártérítés témaköre, amely jelentõs mértékben változik az jövõ márciusban hatályba lépõ új Ptk-val.

A konferencia elõadói között a Kúria tanácsvezetõ bírája, dr. Molnár Ambrus elõadásában az új Ptk. bírói gyakorlatba történõ átültetésérõl beszélt. A kodifikációban is szerepet vállaló dr. Bárdos Péter ügyvéd mellett a kártérítési szakterülettel évek óta behatóan foglalkozó alapvetõ jogi fõreferens, dr. Juhász Zoltán tartott elõadást.
A jogszabály-változás a hazai biztosítók által kezelt, közel 12 millió biztosítási szerzõdést érinti, így  a biztosítói gyakorlatot és az ügyfelek  életét is komolyan befolyásoló, tíz éve készülõ új Polgári Törvénykönyvvel kapcsolatos edukációs feladatokat a MABISZ vállalta magára.

„A következõ hónapokban komoly kapacitásokat fordítunk arra, hogy mind a tagvállalataink szakemberei, mind pedig az ügyfelek minél teljesebb körûen tájékozottak legyenek” – hangsúlyozta Molnos Dániel, a MABISZ fõtitkára. „Külön kihívás ugyanis, hogy a fogyasztók is megismerjék az új szabályokat, hiszen a változások a lakásbiztosításokon, a személybiztosításokon, illetve a kötelezõ gépjármû-felelõsségbiztosításokon keresztül szinte a teljes lakosságot érinti.” – tette hozzá.

Mindezek mellett szakmai szempontoknak is meg kell majd felelni, hiszen nem csupán a peres képviseletet ellátó jogászok jogi érvelése fog megváltozni, hanem a biztosítási üzem teljes menete is. A jogszabályváltozást az ajánlattétel, a kötvényesítés, az állománykezelés, a termékfejlesztés és a kárrendezés teljes rendszerén, valamint a mindezeket támogató informatikai rendszereken is végig kell vezetni.

A MABISZ a felkészülés során minden eszközzel támogatja a biztosítókat és a fogyasztókat, a keretjogszabály, illetve a részletek megismerésében. A folyamatban természetesen a minisztériumokra hárul a megkerülhetetlen szerep: a részletszabályok kidolgozása és jogi keretbe foglalása.

A MABISZ és az Alapvetõ Jogok Biztosának Hivatala közötti együttmûködés a felkészülésben nem új keletû. A két szervezet tavaly novemberben közös konferenciát szervezett „Kárfelelõsség és a reparáció lehetséges eszközei” címmel, s a 2012-es konferencián elhagzott elõadásokat tartalmazó kiadványt most mutatták be az érdeklõdõknek.