Széleskörû összefogás a vagyon elleni bûncselekmények ellen
2013.10.30
Az Országos Rendõrfõkapitányság, a Magyar Tudományos Akadémia Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Geodéziai és Geofizikai Intézete, a Nemzeti Bûnmegelõzési Tanács, az Országos Polgárõr Szövetség és a legnagyobb hazai lakásbiztosító, az Aegon Magyarország vezetõi írtak alá ma együttmûködési megállapodásokat közös kampány indításáról és információs bázis létrehozásáról. A cél: hiteles információkkal segíteni a vagyon elleni bûncselekmények, és általában a lakossági vagyont érintõ károk visszaszorítását.

A fõvárosban 2012-ben az V. és a VI. kerületben volt a legmagasabb, a XVI. és a XXI. kerületben volt a legalacsonyabb a bûncselekmények száma. A legnagyobb bûnügyi fertõzöttség a tavalyi évben Fejér és Somogy megyében volt. A legkedvezõbb helyzetben Vas, Tolna és Zala megyék voltak. Az összesített adatok mellett ugyanakkor a káresetek megelõzésében legalább ennyire fontos, hogy pontosan mely körzetben milyen módszerekkel követnek el bûncselekményeket. Hiszen a bûnbandák módszere és hatókörzete egy-egy adott területen olyan információ, amely nagy segítségére lehet az érintett lakóknak is, hogy a nekik okozott károkat elkerüljék. Akár csupán azzal, ha ügyelnek a Facebookon megosztott információkra, melyek ma már ugyanúgy adhatnak ötletet bûnözõknek, mint érdekes információt a barátoknak.

A bûnesetek mellett számtalan más információ van, amely ha naprakészen eljut a lakossághoz, segítheti a vagyont ért károk megelõzését, legyen szó akár az idõjárás okozta – egyre gyakoribb és jelentõsebb – károk elkerülésérõl, akár a kisebb földrengések idején a lehetõ leggyorsabb tájékoztatásról.

Magyarországon 2012-ben kb. 138 milliárd forint értékû vagyoni kár érte a lakosságot. A károk gyakorisága az elmúlt években emelkedett, melynek oka egyrészt a szélsõséges idõjárás, másrészt a lakásbiztosítási termékeken keresztül elérhetõ kiegészítõ biztosítások számának növekedése. A piacvezetõ lakásbiztosító, az Aegon adatai szerint tavaly a bejelentések bõ egyharmadát meteorológiai károk miatt tették a lakástulajdonosok, a lopásból eredõ károk pedig hat százalékkal részesedtek. A biztosítók évente 650-700 ezer esetben fizetnek kártérítést. A hazai lakásvagyont ért károk - a szakemberek becslése szerint - legalább 70 százaléka odafigyeléssel és kis anyagi ráfordítással megelõzhetõ lenne.

Az Országos Rendõr-fõkapitányság (ORFK), a Magyar Tudományos Akadémia Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Geodéziai és Geofizikai Intézete, a Nemzeti Bûnmegelõzési Tanács, az Országos Polgárõr Szövetség és az Aegon Magyarország a ma aláírt együttmûködési megállapodások szerint tájékoztató kampányt indít a kármegelõzést segítõ információk minél szélesebb körû terjesztésére. Online felületeken, így a karmegelozes.hu honlapon folyamatosan fejlesztik a résztvevõk a megjelenõ tartalmakat, gyûjtik össze és dolgozzák fel mindazon információkat, melyek a szervezeteknél külön-külön rendelkezésre állnak, és melyek együttesen érdemi információs bázist nyújthatnak a hazai lakosságnak a kármegelõzésben. Az odalon összegyûlt tartalmakra a jövõben olyan szolgáltatások is épülnek, melyek személyre, területre szabottan tudják azonnali információkkal ellátni az érdeklõdõket.

Papp Károly r. altábornagy a megbeszélésen elmondta, hogy az ismertté vált bûncselekmények 60-70 %-át a vagyon elleni bûncselekmények teszik ki. A betörések általi lopások száma 2013. I. félévében 4 %-kal csökkent. Az országos rendõrfõkapitány hangsúlyozta, hogy ennek további csökkenéséhez fontos az összefogás, az együttes fellépés.

Az Aegon Magyarország vezérigazgató-helyettese, Szombat Tamás szerint az eddig példa nélkül álló együttmûködés új távlatokat nyit a kármegelõzésben, ezért a biztosító mindent megtesz, hogy a program elérje célját, és a lakosok folyamatosan fejlõdõ információs támogatást, hasznos tájékoztatást kapjanak saját vagyonuk védelméhez.

Hatala József, a Nemzeti Bûnmegelõzési Tanács elnöke arról tájékoztatott, hogy a Kormány által elfogadott Nemzeti Bûnmegelõzési Stratégiában kiemelt prevenciós célterületként szerepel a vagyon elleni bûncselekmények, illetve a vagyont ért károk megelõzése.

A Polgárõrség küldetésénél fogva elsõsorban a vagyon elleni bûncselekmények megelõzésében a lakásbetörés, gépkocsi feltörések, nyaraló betörések területén, végez kiemelkedõ bûnmegelõzõ tevékenységet. A polgárõrök felkészítése, képzése is elsõsorban erre a területre irányul, így ez az együttmûködés jelentõsen segítheti az emberek vagyonbiztonságát – mondta el dr Túrós András, az Országos Polgárõr Szövetség elnöke.