Uniós tb-kártyával is milliókat fizethetünk síbaleset esetén
2014.01.15
Még az elvileg ingyenes ellátást nyújtó EU-s egészségbiztosítási kártya mellett is milliókat fizethet az, aki utasbiztosítás nélkül vág neki a külföldi sítúrának. A PBA Praeventio Zrt. kiszámolta, hogy síbaleset esetén egy 4 fõs család már heti 9 ezer forintos, téli sportokra is kiterjedõ utasbiztosítással megúszhat olyan költségeket, mint például a 1,2–1,8 milliós helikopteres mentés Ausztriában, a félmilliós hazaszállítási díj Franciaországból vagy a gyógyszerek teljes árának kifizetése Olaszországban. Ráadásul az EU-s kártya nem fedezi az orvosi beavatkozások önrészét, sõt, van, ahol elõre meg kell finanszírozni a teljes kezelést.

A környezõ országok síterepein évente 10 ezer magyar szenved valamilyen balesetet (egyébként az összes síterepet tekintve Ausztriában a legtöbb a baleset, ott a világ minden tájáról érkezõ síelõk közül 60 ezren sérülnek meg egy évben). Ennek ellenére sokan vágnak bele családostul úgy a téli sportba, hogy nem gondoskodnak megfelelõ utasbiztosításról. A kiutazók gyakran elegendõnek gondolják az Európai Egészségbiztosítási Kártya (EKK) kiváltását, amellyel minden uniós országban ingyenes ellátásra jogosultak.

„Pedig mind az uniós egészségkártyát és az utasbiztosítást is fontos magukkal vinniük az utazóknak, vannak ugyanis olyan országok, amelyekben az európai kártya ellenére is ott kell hagynunk némi pénzt az egészségügyi szolgáltatónál” – mondja Vass Gábor, a PBA Praeventio szakmai vezetõje. „Ilyen az országonként eltérõ nagyságú vizitdíj vagy például Ausztriában a minden vényre kiváltott gyógyszer után a receptdíj. Más esetekben a gyógyszer és egészségügyi szolgáltatás bizonyos százalékát köteles az igénybe vevõ megfizetni önrészként”. (Ld. táblázatunkat.) Franciaországban további nehézség lehet a visszatérítéses rendszer: a beteg köteles megelõlegezni az egészségügyi szolgáltatás költségeit, és itthon kérheti a visszatérítést. A két hatóság között gyakran elhúzódó egyeztetést az utasbiztosítással el lehet kerülni. 

Mire jó az EKK és az utasbiztosítás?

Az uniós kártya nem fedez egyéb, gyakran több milliós költséget sem. Amint a PBA következõ táblázatából látható, utasbiztosítás nélkül, csupán uniós egészségbiztosítási kártyával olyan komoly költségeket kell állni, mint az országtól függõen 1,2–2,4 milliós helikopteres mentés vagy a 60-500 ezer forintos hazaszállítás. A gyógyszerek ára is tetemes költség lehet, hiszen alig van rájuk tb-támogatás. Persze, ha EKK nélkül utazunk külföldre, még komolyabb tételekre számíthatunk, hiszen akkor a mentésen, szállításon kívül a kórházi beavatkozások teljes árát is kiszámlázzák nekünk. Márpedig Ausztriában, Olaszországban egy kisebb vállsérülést is 100–150 ezer forintért tesznek rendbe, egy lábtörés gyógyítása pedig akár 2-4 millió forintba is kerülhet.

Ezeket a költségektõl azonban megkímélhetjük magunkat a téli sportok szerelmeseinek kínált speciális utasbiztosítási termékek révén, amelyek megkötésekor a biztosító különleges fedezetet vállal:

  • Biztosított (a szokásos vagyontárgyakon túl) a sífelszerelés, a síruházat, a védõfelszerelés is,
  • baleset, betegség esetén a síbérlet árát megtérítik,
  • Keresés, mentés (akár hegyi vagy helikopteres mentés is)
  • az utazás betegség, baleset miatti megszakítás esetén megszervezik a hazautazás,
  • megtérítik a sportolás közben másnak okozott károkat (felelõsségbiztosítás),
  • a biztosítók 24 órás ügyfélszolgálata biztonságot nyújt a külföldön kiszolgáltatott helyzetben lévõ honfitársainknak.

A PBA.hu-n elérhetõ 19 ajánlat alapján jól látszik, hogy egy 4 fõs család (2 szülõ és 2 gyerek) egyhetes síútja során, a piacon elérhetõ legolcsóbb utasbiztosítási csomag révén már 9360 forintból elkerülheti a váratlan költségek nagy részét. A második legolcsóbb variáns (10 045 forintért egy hétre) megnyugtató fedezetet nyújt minden felmerülõ problémára, amíg ennek több mint háromszorosáért olyan különleges szolgáltatásokat kapunk, mint a jogvédelem, a laptopbiztosítás vagy a 1,5 millió forintos felelõsségbiztosítás a másoknak okozott kárért.

Van azonban, amire az utasbiztosítás sem nyújt fedezetet. „Fontos, hogy sose térjünk le a kijelölt pályákról”– tanácsolja dr. Vass Gábor. „A biztosítók kockázatviselése csupán a pályán elszenvedett balesetekre korlátozódik. Lehetõleg ne igyunk alkoholt! Amellett, hogy rosszabbul ítéljük meg a balesetveszélyes helyzeteket, a biztosítási feltételek általában 8 ezreléknél magasabb véralkoholszint mellett ki is zárják a kártérítési felelõsséget.