A háztulajdonosok egyik legnagyobb rémálma, hogy hatalmas repedés jelenik meg a falon, ami gyakrabban fordul elő egy forró, száraz nyarat követően. Ez akár a ház süllyedésére is utalhat. Szerencsére, ha tudjuk, mire érdemes figyelni és idejében észleljük a problémát, megakadályozhatjuk annak súlyosbodását.
Száraz, aszályos időben a fák és a cserjék hatalmas mennyiségű vizet szívnak fel a talajból. Amennyiben az épület alatt és környékén súlyosan kiszárad a talaj, akár az alapozás is elmozdulhat és süllyedni kezd. Ez a falak repedését, a gerendák és tetők meghajlását is okozhatja. Legrosszabb esetben a süllyedés mértéke miatt az épület életveszélyessé is válhat.
Mire érdemes figyelni
- A süllyedés legszembetűnőbb jele a nagy átlós repedések megjelenése a külső és a belső falon
- A repedések általában szélesebbek fent, mint alul
- A repedések gyakran az ajtók és az ablakok közelében, vagy falak egymáshoz kapcsolódásánál jelennek meg
- A padlók felpúposodhatnak, az ablakok és ajtók szorulni kezdenek
A süllyedés jelei el is tűnhetnek, ha nedvesebbé válik az időjárás. Ilyenkor sem szabad azonban hátradőlni, mivel újra és újra megjelenhet a következő száraz időszakban, sőt akár súlyosabb mértékben is.
Hogyan akadályozhatjuk meg a süllyedést?
Szerencsére van néhány olyan intézkedés, amivel csökkenthetjük a kockázatokat.
- Kerüljük a fák, bokrok ültetését az épület 10 méteres környezetében, és ne ültessünk olyanokat, amik túl magasra nőhetnek. A túl közeli fákat érdemes lehet visszavágni. (Kivágni és a gyökerüket kiásni nem ajánlott, az csak növelheti az épület instabilitását.)
- A házhoz közeli nagyobb bokrokat, cserjéket is érdemes visszavágni, lecsökkentve ezzel vízigényüket.
- Ellenőrizzük az ereszcsatornákat, csöveket és a vízelvezetőket, hogy megfelelően működnek-e. Érdemes az esővizet hordókban gyűjteni, amivel a kertet öntözhetjük.
Amennyiben a repedéseket nem tudjuk a túl közel ültetett növényekre visszavezetni, érdemes szakember segítségét kérni, hogy feltárja az okokat.